anglicyzmy

mikesz14

Member
Polish/Poland
witam wszystkich ludziakow!

mam taki problem. jak zwykle musze byc "inny" i na mature wybralem sobie temat anglicyzmy ich sposob adaptacji w jezyku polskim i zasadnosc wprowadzania ich do polszczyzny. no moglem cos z literatury wziac no ale... :/ tak wiec chcialem zapytac czy ktos z was zna moze jakies tytuly albo stronki z neta ktore mi w tym pomoga ???

pzdr ;)
 
  • problem polega tylko na tym ze ja potrzebuje ksiazki :/ stron o anglicyzmach to mam cholernie duzo :/ a ja musze poprzec sie w prezentacji na ksiazkach :/ zwlaszcza chodzi o czystogramatyczna strone tematu. tzn jakie koncowki dochodza
     
    Так тусуй в библиотеку, чё ты нам тут мозги паришь, что тебе нужны инетовские странички?
     
    Mikesz14, nie wiem czy na coś Ci się przyda to co za chwilę przeczytasz, ponieważ najpierw powiedziałeś, że mogą być też strony internetowe a później mówisz że już ich nie chcesz. Ja na Twoim miejscu jednak poszukałbym, jesli nic nie znajdziesz, to przynajmniej się czegoś nauczysz -- a to napewno wyjdzie Ci na korzyść. Tak nawiasem to ciekawy temat sobie wybrałeś. :)

    Teraz do rzeczy, bardzo interesujący artykuł na ten temat napisała Renata Przybylska w Polonistyce 9, 2002, pt: O najnowszym słownictwie polskim. Znajdziesz w nim informacje na temat jak i kiedy anglicyzmy ‘przywędrowały’ do języka polskiego, jak przebiegało spolszczenie tych słów, wg mnie pozycja godna uwagi.

    Kolejny artykuł jaki udało mi się znaleźć to praca napisana przez Tadeusza Piotrowskiego, „Internacjonalizm sorki jako element polskiego systemu językowego.” Jest ona co prawda poświęcona głównie jednemu słowu, ale zawsze warto spróbować. Znajdziesz w niej również biografię (to też Ci się przyda), którą możesz znaleźć później w księgarniach lub bibliotekach. Te wymienione poniżej są jednymi z ciekawszych które mogą Ci się przydać:
    1. Piotrowski, T.: O anglicyzmach - a może germanizmach? - w języku polskim JP LXXVIII,1998;
    2. Görlach, M., red.: A Dictionary of European Anglicisms: A Usage Dictionary of Anglicisms in Sixteen European Languages. Oxford University Press, Oxford 2001;
    3. Encyklopedia języka polskiego. Red. S. Urbańczyk. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1991.

    Piotrowski jest leksykografem, pracuje na wydziale anglistyki w Opolu na jego stronie znajdziesz nr do niego do pracy, zawsze możesz spróbować zadzwonić o poprosić o info. Możesz też przejrzeć indeks prac napisanych pod jego kierunkiem, być może znajdziesz tam coś przydatnego (wiązałoby się to z wycieczka do opolskiej biblioteki :)).

    Obszerna część pracy Wojciecha Kajtocha, pt: Czasopisma dla młodzieży - wybrane problemy kultury języka, stylu, perswazji; została poświęcona anglicyzmom. Nie czytałem tego artykułu, ale zawsze warto spróbować może coś znajdziesz (jest tam też bibliografia).


    Mam nadzieje że to Ci trochę pomoże.

    Pozdrawiam,
    Thomas
     
    wielkie dzieki :) jestes moim goru :) ten pierwszy artykul czytalem i jeszcze kilka podobnych znalazlem no dlatego teraz napisalem ze strony juz bee :) bo przeciez samych stron w bibliografiii maturalnej miec nie moge :/ ale ta druga pozycja jest bardzo dobra :) tego brakowalo mi do pelni szczescia :)

    Moze z przedszkola do opola jest blisko z krakowa troszke dalej ;)

    Jak moge sie odwdzieczyc??? xxx
     
    Co do artykułów to zawsze możesz napisać z jakiego czasopisma pochodzą i ewentualnie podać adres strony internetowej z której je wziąłeś (ja tak robiłem jak pisałem swojego licencjata). Swoją drogą te podobne artykuły które przeczytałeś nie były przypadkiem też gdzieś zamieszczone? Zazwyczaj takie prace gdzieś się publikuje. W bibliografii podaj tytuł, autora, wydawnictwo, miejsce wydania i rok, wydaje mi się że same te informacje wystarczą (bez adresu internetowego, chyba że podany jest sam adres; jeśli zamieszczasz bibliografię z której korzystałeś przy robieniu pracy to nie podajesz adresu biblioteki z której je wypożyczałeś, tylko dane książek które wypożyczyłeś :)).

    Z Krakowa zawsze bliżej do Opola niż z Warszawy, chyba że przez Gdańsk jedziesz ;).
     
    Thomas1 said:
    Co do artykułów to zawsze możesz napisać z jakiego czasopisma pochodzą i ewentualnie podać adres strony internetowej z której je wziąłeś (ja tak robiłem jak pisałem swojego licencjata). Swoją drogą te podobne artykuły które przeczytałeś nie były przypadkiem też gdzieś zamieszczone?
    no na neciku je znalazlem :)
    Thomas1 said:
    Zazwyczaj takie prace gdzieś się publikuje. W bibliografii podaj tytuł, autora, wydawnictwo, miejsce wydania i rok, wydaje mi się że same te informacje wystarczą (bez adresu internetowego, chyba że podany jest sam adres; jeśli zamieszczasz bibliografię z której korzystałeś przy robieniu pracy to nie podajesz adresu biblioteki z której je wypożyczałeś, tylko dane książek które wypożyczyłeś :)).

    Z Krakowa zawsze bliżej do Opola niż z Warszawy, chyba że przez Gdańsk jedziesz ;).

    eh bibliografie juz zrobilem :) skopiowalem link strony internetowej do bibliografii :)
     
    Back
    Top