Armature plate

Andreiam

Member
Romanian
Buna ziua.

Traduc un text din engleza in romana si am "brake armature plate", pe care nu stiu cum sa-l traduc. Daca m-ati putea ajuta, v-as fi extrem de recunoscotoare. Asa apare în textul original:

"Many of the yaw motor brakes include a manual release lever. As the yaw motor brake friction material wears, the corresponding increase in brake gap can cause the manual release lever on the brake to limit further movement of the brake armature plate, limiting effective braking torque."

Multumesc.

• Trisia

Senior Member
    Romanian
    Bună,

Din păcate nu știu absolut nimic despre mașini, daaaaar din ce văd pe google pare să fie protecția pentru discurile de frână?

farscape

mod-errare humanum est
    Romanian
    Bun venit pe forumul românesc al WordRefence. Regulile forumului cer să scriem folosind semnele diacritice, WR fiind un site de dicționare :)

Brake armature plate, probabil despre frânele vehiculelor electrice - e un termen specializat și din lipsa cunoștiințelor de specialiate nu pot să ajut prea mult. După o căutare sumară am găsit pe prima pagină aici două diagrame care pot explica la ce se referă “armature plate” (placa armăturii?).