[Asking about the price] How much is it for one, two, three...?

Daniellll

Senior Member
korean
Hello everyone.

When asking about either the price of each or more than two at the market,
which of these is correct?

1. How much is [it/this] for each?
2. How much is it for [two/three]?
3. It's 20 dollars for each.
4. It's 20 dollars for three.
5. It's three for 20 dollars.

Thank you :)
 
  • Barque

    Senior Member
    Tamil
    1. How much is [it/this] for each?
    I'd use "it" but you're also likely to hear "How much [for] each?"

    2. How much is it for [two/three]?
    More likely in casual speech: How much for two?

    3. It's 20 dollars for each.
    How much are these?
    [They are] Twenty dollars each.


    4. It's 20 dollars for three.
    You're unlikely to hear the "It's" used in actual speech.
    How much are these?
    Twenty [dollars] for three.


    5. It's three for 20 dollars.
    Three for twenty dollars.
     

    WestSideGal

    Senior Member
    English, US
    To your original question:

    When asking about either the price of each or more than two at the market,
    which of these is correct?

    1. How much is [it/this] for each? :tick:
    2. How much is it for [two/three]?:tick:
    3. It's 20 dollars for each.:tick:
    4. It's 20 dollars for three.:tick:
    5. It's three for 20 dollars.:tick:

    Thank you :)
     

    Daniellll

    Senior Member
    korean
    I'd use "it" but you're also likely to hear "How much [for] each?"


    More likely in casual speech: How much for two?


    How much are these?
    [They are] Twenty dollars each.



    You're unlikely to hear the "It's" used in actual speech.
    How much are these?
    Twenty [dollars] for three.


    Three for twenty dollars.
    Thank you for your reply! :)
     
    < Previous | Next >
    Top