beach umbrella

jancho

Senior Member
Czech
Hello.

How would you say "beach umbrella" in Polish?

It is a noun, meaning the kind of umbrella people use to protect themselfs from too much sun on a beach.

Here is a picture.

suggestion: plaży parasol

Thank you.
 
 • kknd

  Senior Member
  polski / Polish
  Lubuję się czasami w etymologii wyrazów, tutaj nadarza się okazja! Zauważcie, że parasol pochodzi od (np.) hiszpańskich wyrazów para oraz sol, czyli przeciw-słońce(!), a nie przeciw-deszcz!

  Nie jest to nadzwyczaj intrygujące: widocznie w naszym kraju musiało być więcej deszczu niż słońca i przyrząd ten zdawał raczej egzamin podczas ulewy, a nie upałów.
   

  robin74

  Senior Member
  Zauważcie, że parasol pochodzi od (np.) hiszpańskich wyrazów para oraz sol, czyli przeciw-słońce(!), a nie przeciw-deszcz!

  Do Polski akurat przyszło z włoskiego, nie hiszpańskiego, a samo słowo zdaje się jest jednak pochodzenia francuskiego.
  Pierwotnie natomiast również po polsku parasol oznaczał przyrząd do ochrony przed słońcem, dopiero w XIX wieku nazwa została rozciągnięta na identycznie wyglądające przyrządy do ochrony przed deszczem. A czemu się nie przyjął parapluj (który był w użyciu w XVIII wieku) jest jednak trochę intrygujące :)
   

  njumi

  Senior Member
  POLSKI
  Zauważcie, że parasol pochodzi od (np.) hiszpańskich wyrazów para oraz sol, czyli przeciw-słońce(!), a nie przeciw-deszcz!

  Żeby trochę rozwiać wątpliwości:

  Słowo parasol tłumaczone /odrobinę bardziej/ dosłownie z hiszpańskiego oznaczałoby "na słońce", "na słoneczne dni". przeciw-słońce możnaby przetłumaczyć jako quitasol - to słowo też występuje.

  Parasol na dni deszczowe to paraguas...

  Co do głównego wątku to w pełni się zgadzam, że poprawna forma to parasol plażowy.

  Pozdrowienia!
   
  Last edited:
  Top