Brać się/wziąć się za coś a "Brać się/wziąć się do czegoś

< Previous | Next >

Włoskipolak 72

Member
Polish
„Brać się/wziąć się za coś” a „Brać się/wziąć się do czegoś” ..

I'm sorry but I couldn't resist....! :D
chciałem tylko odświeżyć sobie pamięć. ..!

(Brać się/wziąć się za coś) oznacza chwytanie siebie albo kogoś za różne części ciała
Wzięli się za ręce...
Ono to występuje zawsze w połączeniu z nazwą części ciała!

(Brać się/wziąć się do czegoś) oznacza przykładowo rozpoczynanie jakichś działań, zabieranie się do czegoś

Po szkole wziął się od razu do lekcji, a nie za lekcje;
Wypiwszy kawę, wziął się do pracy, a nie za pracę itp.).

• Ben Jamin

Senior Member
    Polish
    „Brać się/wziąć się za coś” a „Brać się/wziąć się do czegoś” ..

I'm sorry but I couldn't resist....! :D
    chciałem tylko odświeżyć sobie pamięć. ..!

(Brać się/wziąć się za coś) oznacza chwytanie siebie albo kogoś za różne części ciała
    Wzięli się za ręce...
    Ono to występuje zawsze w połączeniu z nazwą części ciała!

(Brać się/wziąć się do czegoś) oznacza przykładowo rozpoczynanie jakichś działań, zabieranie się do czegoś

Po szkole wziął się od razu do lekcji, a nie za lekcje;
    Wypiwszy kawę, wziął się do pracy, a nie za pracę itp.).
    Skąd wzięłeś te reguły? Obie konstrukcje używa się w tym samym kontekście (i obie są poprawne), mają one tylko trochę inne konotacje. "Wziąć się za coś" poprzedza zazwyczaj nazwę zadania, a
    "Wziąć się ‎do‎ czegoś" poprzedza zazwyczaj nazwę czynności. W potocznej mowie obie konotacje zlewają się w jedno.

Włoskipolak 72

Member
    Polish
    Skąd wzięłeś te reguły? Obie konstrukcje używa się w tym samym kontekście (i obie są poprawne), mają one tylko trochę inne konotacje. "Wziąć się za coś" poprzedza zazwyczaj nazwę zadania, a
    "Wziąć się ‎do‎ czegoś" poprzedza zazwyczaj nazwę czynności. W potocznej mowie obie konotacje zlewają się w jedno.
    Ja oczywiście w mowie potocznej zawsze używałem obie formy ale wszystko na to wskazuje ze być moze Pan polonista ma rację !? :oops:
    Co wy na to !?

Coraz częściej spotykam błędne formy związane z wyrażeniami brać się/wziąć się za coś oraz brać się/wziąć się do czegoś. Nierzadko bywają one z sobą utożsamiane, ale to niestety błąd. O tym, na czym on polega, traktują dzisiejsze rozważania.

„Brać się/wziąć się za coś” a „Brać się/wziąć się do czegoś”.

Ben Jamin

Senior Member
    Polish
    Ja oczywiście w mowie potocznej zawsze używałem obie formy ale wszystko na to wskazuje ze być moze Pan polonista ma rację !? :oops:
    Co wy na to !?

Coraz częściej spotykam błędne formy związane z wyrażeniami brać się/wziąć się za coś oraz brać się/wziąć się do czegoś. Nierzadko bywają one z sobą utożsamiane, ale to niestety błąd. O tym, na czym on polega, traktują dzisiejsze rozważania.

„Brać się/wziąć się za coś” a „Brać się/wziąć się do czegoś”.
    Niestety, to uzasadnienie nie przekonuje mnie. W Polsce panuje nadal nabożny stosunek do językoznawstwa preskrypcyjnego, i negacja uzusu. W tym wypadku należu uznać, że etymologia tego zwrotu dawno już się zatarła w świadomości, i nie ma powodu, żeby przylepiać mu etykietkę niepoprawności. Nie ma również żadnego niebezpieczeństwa dwuznaczności ani innego nieporozumienia przy użyciu "brać się do czegoś."

jamarta

New Member
    Polish
    W mowie potocznej różne rzeczy się zlewają i plączą.
    Mnie uczyła tych reguł polonistka. Dawno temu, może coś się zmieniło.

< Previous | Next >