Być + przymiotnik

Modrubak123

New Member
Russian - Moscow
Dzień dobry!
Mam pytanie dotyczące reguł używania być z przymiotnikiem. Już wiem że jeśli przymiotnik stoi pojedynczo to sie mowi tak (ona jest ładna) a jeśli z rzeczownikiem to tak (ona jest ładną kobietą).
Ale pytanie polega na następnym
Jak poprawnie się mówi
Chcę być pierwszy/chcę być pierwszym(widziałem oboje zdania)

Będę pierwszy, kto się o tym dowie
Będę pierwszym, kto się o tym dowie

Najlepszym jest warunek pierwszy
Najlepszy jest warunek pierwszy

Moim zdaniem poprawne są tamte bez końcówki -m ale nie jestem pewien.
Z góry dziękuję

• zaffy

Senior Member
    Polish
    'Będę pierwszą osobą, która się o tym dowie.'

To drugie zdanie jest trochę dziwne bez kontekstu.

zaffy

Senior Member
    Polish
    "Pierwszym" bym użył np. w takim zdaniu:

"Bycie pierwszym, nie zawsze oznacza bycie najlepszym." - i tyczy się to wszystkich osób, ogólnie.

Henares

Senior Member
    Polish
    A dla mnie bardziej naturalnie brzmi „Będę pierwszym, który”. Ta druga opcja (będę pierwszy) brzmi dziwnie, a zwłaszcza w żeńskiej formie np. „Będę pierwsza, która poleciała na Marsa”. Lub gdy użyjemy tej konstrukcji np. dla drugiej osoby liczby pojedynczej - np. „Będziesz pierwszy, któremu to powiem”.

Po mojemu to „pierwszy” odpowiada na pytanie: jaki będę? Pierwszy np. na mecie. A „pierwszym” odpowiada na pytanie „będę kim/ jakim będę? Pierwszym, który poleciał na Marsa”.

Także w wynikach wyszukiwania Google jest więcej wyników dla „będę pierwszym, który” (6290), niż dla „będę pierwszy, który” (3680).

Najlepiej jednak powiedzieć: będę pierwszą/ym osobą/człowiekiem/Polakiem/Rosjaninem, który...

jasio

Senior Member
    Po mojemu to „pierwszy” odpowiada na pytanie: jaki będę? Pierwszy np. na mecie. .
    Albo może "który będę?". Ja będę pierwszy, a on będzie drugi.
    A „pierwszym” odpowiada na pytanie „będę kim/ jakim będę? Pierwszym, który poleciał na Marsa”.
    Trochę to wygląda jak opuszczenie rzeczownika. "Będę pierwszym [człowiekiem, mężczyzną], który poleciał na Marsa", "Będę pierwszą [kobietą], która poleciała na Marsa".

Ben Jamin

Senior Member
    Polish
    Dzień dobry!
    Mam pytanie dotyczące reguł używania być z przymiotnikiem. …..
    Będę pierwszy, kto się o tym dowie. Poprawne
    Będę pierwszym, kto się o tym dowie. Poprawne, trochę bardziej formalne.

Najlepszym jest warunek pierwszy. Poprawne, ale wychodzi z użycia. Brzmi staroświecko.
    Najlepszy jest warunek pierwszy. Poprawne
    W obu tych ostatnich zdaniach częściej użyje się innego szyku zdania: Najlepszy jest pierwszy warunek. albo Pierwszy warunek jest najlepszy.
    Szyku "Najlepszy jest warunek pierwszy." użyjemy gdy chcemy wyrazić szczególny nacisk na słowo "pierwszy".

haes

Member
    Polish - Poland
    Będę pierwszym, będę spełnionym, będę niezwyciężonym - to formy poprawne, ale bardziej formalne. Kiedyś (80 lat temu i wczesniej?) używane powszechnie, dziś raczej formy książkowe lub mocno formalne. Tak samo jak czas zaprzeszły - 90 % (a moze i 99 %) Polaków nie wiem, że mamy taki czas - znikł był etc. Też uzywane, ale raczej u Sienkiewicza.

zaffy

Senior Member
    Polish
    Nie mam, ja bym powiedział 'Będę pierwszy, który się o tym dowie'. Jak ktoś pisał wyżej to może być skrót od "Będę pierwszą osobą która...". Osobę kasujemy i zostaje 'który'. Tak mi się wydaje.

"Oni byli pierwsi, którzy to zobaczyli." Czy powiesz tutaj "Oni byli pierwsi kto to zobaczył"? Ja nie. Brzmi awkward. :)

Ben Jamin

Senior Member
    Polish
    Nie mam, ja bym powiedział 'Będę pierwszy, który się o tym dowie'. Jak ktoś pisał wyżej to może być skrót od "Będę pierwszą osobą która...". Osobę kasujemy i zostaje 'który'. Tak mi się wydaje.

"Oni byli pierwsi, którzy to zobaczyli." Czy powiesz tutaj "Oni byli pierwsi kto to zobaczył"? Ja nie. Brzmi awkward. :)
    "Dzieckiem w kołysce, kto łeb urwał Hydrze, ...."

zaffy

Senior Member
    Polish
    Naprawdę 'kto' wam pasuje w tych zdaniach?

-Oni byli pierwsi kto to zobaczył.
    -On był pierwszy kto pomógł przy wypadku.

Ben Jamin

Senior Member
    Polish
    Naprawdę 'kto' wam pasuje w tych zdaniach?

-Oni byli pierwsi kto to zobaczył.
    -On był pierwszy kto pomógł przy wypadku.
    Ja tego nie powiedziałem. W liczbie mnogiej trzeba użyć "którzy", ale w liczbie pojedynczej jest wolny wybór pomiędzy "kto" i "który".
    A teraz (podobno prawdziwa) anegdota: Pewien profesor napisał kartkę na drzwiach sali wykładowej "Wykład, co miał się odbyć w sobotę jest odwołany". Jakiś purysta napisał "nie mówi się co tylko który". Jako odpowiedź zastał "Panno święta co jasnej bronisz Częstochowy …".

Poland91pl

Senior Member
    Polish
    Dla mnie "będę pierwszy, kto się o tym do wie" brzmi jakoś dziwnie, jakby niepoprawnie, za to "będę pierwszym, kto ( lepiej pasuje mi tu który).

< Previous | Next >