Chicagowski

jazyk

Senior Member
Brazílie, portugalština
Dzień dobry,

jak się normalnie wymawia chicagowski po polsku?

Dziękuję za Wasze odpowiedzi.
 
 • Domyślam się, że chodzi o przymiotnik utworzony od nazwy miasta Chicago. Chicago to w pewnym sensie wyraz obcy, nieodmienny. W takim przypadku nie sądzę, że możliwe jest stworzenie słowa 'chicagowski', nieładnie to brzemi:p Powiedziałabym: pochodzący z Chicago, lub wywodzący się z Chicago.

  Amaranta
   

  Thomas1

  Senior Member
  polszczyzna warszawska
  Czasami można też usłyszeć [szikagoski] zgodnie z tym jak ten przymiotnik był kiedyś pisany chicagoski.
  Domyślam się, że chodzi o przymiotnik utworzony od nazwy miasta Chicago. Chicago to w pewnym sensie wyraz obcy, nieodmienny. W takim przypadku nie sądzę, że możliwe jest stworzenie słowa 'chicagowski', nieładnie to brzemi:p Powiedziałabym: pochodzący z Chicago, lub wywodzący się z Chicago.

  Amaranta
  Przymiotnik już od jakiegoś czasu funkcjonuje w polszczyźnie i jest poprawny. ;)
  http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=7349

  Tomek
   

  njumi

  Senior Member
  POLSKI
  A ja zaczynam myśleć, że pierwotna wymowa tego słowa to [czikagoski]. Jestem przekonany, że po angielsku Chicago wymawia się przez [cz], więc trochę dziwne byłoby użycie [sz] - przynajmniej na początku...
   

  fragile1

  Senior Member
  Witam, wg mnie chikagowski wymawia sie na zasadzie 'boderowac', i innych tego typu slow, utworzonych dla szybszej komunikacji wsrod polonusow.
  Nie zgadzam sie, ze nie mozna takiego slowa uzywac. Jest na polskich mapach slowo Chicago, wymawiane roznie przez "cz" , "sz" bardziej miekko lub twardo. Zgloska "chi" jest dla Polaka trudna do wymowienia i kazdy mowi jak umie.. Ale to jest zywy jezyk i po prostu isnieje, nawet jesli nie zawsze ladnie brzmi. Odmiana nazwy Toronto nie budzi juz takiego zgrzytu dla ucha i spokojnie mozna powiedziedziec torontanski, czy inne nowojorski, londynski itd. Wydaje mi sie, ze po pierwsze jest to kwestia osluchania i ew. ewoluowania jezyka.
  Hiper-poprawnie brzmi: pochadzacy z Chicago, tylko niewielu ludzi takiego zwrotu uzywa.
   

  BezierCurve

  Senior Member
  W rzeczywistosci oryginalna wymowa Chicago nie ma nic wspolnego z "cz" (): /ʃɨˈkɑːɡoʊ/ or /ʃɨˈkɔːɡoʊ/, wiec uzycie "cz" jest nieuzasadnione, jezeli nie brac pod uwage lokalnych wariacji na temat...
  Bylbym wiec za "szikagowskim".

  EDIT: Wlasnie przyszedl mi do glowy jeszcze Chevrolet i chic, jako wyrazy z podobna wymowa "ch".
   
  Last edited:

  audiolaik

  Senior Member
  Polish
  Witam,

  Wersja [czikagowski] nieodparcie kojarzy mi się z polonią mieszkającą w USA. (Najczęściej dotyczy to osób, które raczej nie posługują się językiem angielskim na co dzień. Z drugiej strony to może tylko moje błędne odczucie/wrażenie.)
   

  Piotr_WRF

  Senior Member
  Polish, German
  Zarówno chic jak i Chevrolet są pochodzenia francuskiego, więc nic dziwnego, że ch jest wymawiane jak polskie /sz/. Według Wikipedii także nazwa Chicago jest oparta o francuską wymowę indiańskiej nazwy tego regionu, stąd wymowa przez /sz/.
   

  njumi

  Senior Member
  POLSKI
  Niesłusznie. Tylko i wyłącznie przez [sz].

  Trochę to dziwne, bo parę tygodni temu w rozmowie z rodowitym mieszkańcem Chicago - nazwę swojego miasta wymawiał przez [cz]. Dla pewności spytałem go jak się powinno wymawiać i czy aby nie wymawia się przez [sz] i zapewnił mnie, że tak jak słyszałem tak się wymawia.
   
  Last edited by a moderator:
  Top