cod of his net

arturolczykowski

Senior Member
Polish
Minor needed now to pay absolutely scrupulous regard to what he read, to trawl religiously for whatever happened to be needed by Muuray's team, and eventually to select from the cod of his net the very best possible entries to send away to be included in the book

Ktoś pokusi się o tłumaczenie? Szczególnie interesuje mnie fraza "cod of his net".

• cyanista

законодательница мод
    NRW
    Belarusian/Russian
    This is an extended metaphor: Minor is compared to a fisherman who "trawls" for words/sentences/quotations (i.e. picks them up from his reading) and chooses the very best from his finds - "from the cod of his net" - for use in a book.

to trawl - to fish with a net
    cod - a fish species

Thomas1

Senior Member
    polszczyzna warszawska
    Minor needed now to pay absolutely scrupulous regard to what he read, to trawl religiously for whatever happened to be needed by Muuray's team, and eventually to select from the cod of his net the very best possible entries to send away to be included in the book

Ktoś pokusi się o tłumaczenie? Szczególnie interesuje mnie fraza "cod of his net".
    Moja próba:
    Minor musiał mieć teraz absolutny wzgląd na to co czytał, aby skrupulatnie wyłowić wszystko czego potrzebowała drużyna Muuraya, i ostatecznie wybrać spośród dorszy/ryb(ek) schwytanych w (zastawione przez niego) sieci*, najlepsze możliwe/z możliwych hasła, które następnie wysyłał aby zostały załączone do książki.

* w tym miejscu użyłbym trochę innej metafory, ponieważ, moim zdaniem, ta z rybami nie brzmi za dobrze w polskim; pokusiłbym sie o: zwierzyny schwytanej w (zastawione przez niego) sidła

Tom

< Previous | Next >