• WARNING: The forums will be closed for maintenance for 60-90 minutes starting at 10:30 am US Eastern Time (GMT -5, 2:30 pm in most of Europe).

Croatian: an undercurrent of awareness and underneath

onitamo

Senior Member
Serbo-Croatian
an undercurrent of awareness in every act, in every movement, in everything that you are doing, or not doing.
podsvjesni tok svijesti in every act,..

Something underneath will be continuously flowing.
Nešto podsvjesno će stalno teći ??

Please help me with adequate translation of undercurrent of awareness , and underneath

it is from this context:
Catch hold again of the thread of awareness. Slowly, slowly you will be able to be alert the whole day -- an undercurrent of awareness in every act, in every movement, in everything that you are doing, or not doing. Something underneath will be continuously flowing.
........
Just repeat your own name while you are falling asleep: half awake, half asleep, go on repeating, "Vimal, Vimal, Vimal." Slowly, slowly you will forget repeating, because the sleep will grow more and more and the thread will be lost. It is lost only because you are asleep,
but underneath your sleep it continues.
ali ispod vašeg spavanja to se nastavlja. ???
That's why in the morning when you wake up and just look around, the first thing you will remember will be "Vimal, Vimal." You will be surprised: Why? What happened?
You slept eight hours, but there has been an undercurrent.
spavao si osam sati ali postojao je podsvjesni tok. ????

Last edited:
  • onitamo

Senior Member
    Serbo-Croatian
    Hvala. Sad je jasno: undercurrent of awareness =podsvest,

ali šta samo sa undercurrent= pod
    You slept eight hours, but there has been an undercurrent.
    spavao si osam sati ali postojao je podsvjesni tok. ????
    jer ponavljanje je teklo, zato sam mislila podsvjesni tok bi mogao biti. Da li je to u redu?

Vukabular

Banned
    Serbian
    Nije moguće prevesti na Srpski jezik jer iz aspekta Srpskog roda podsvest nema fizičke osobine kao što su prostor i vreme a reč "tok" se odnosi na kretanje a da bi se nešto kretalo potrebni su prostor i vreme. Stanje svesti ima više nivoa a u ovom slučaju se smatra da su podsvest i san isto a u stvari su dva različita stanja.

Last edited:

onitamo

Senior Member
    Serbo-Croatian
    hvala . To ste lepo objasnili i koristiti ću ubuduće samo podsvest.. jedino mi je jasno u sećanju izraz "tok misli" a ni misli nisu nešto fizičko... ni one ni podsvest nemogu se uhvatiti negde na nekom prostoru.. Ali hvala..prihvaćam vaše objašnjenje..mnogo puta ste mi već pomogli! Hvala!

< Previous | Next >