Croatian (BCS): Božo Biškupić

kangminxi

Member
south korea, korean
does anybody knows how to prounouce croatian?
Božo Biškupiæ is the minister of culture of Croatia...help me how to pronounce his name..

thanks,

• alby

Senior Member
    Croatia
    Hi

It would be BO-(like BOrn) ŽO- (like french Jean)

BIŠKUPIĆ- BISHKUPICH

Š- sh
    Ć- ch
    U- you will pronounce like U in February

I hope i didn't confuse you too much!

Nataša

Montenegrina

Member
    Serbian, Serbia&Montenegro
    alby said:
    Bravo, bilo bi žalosno da ti ne ide dobro;) .

Nataša

Slažem se. Ja i dalje mislim da su srpski, hrvatski i crnogorski samo dijalekti jednog jezika koji nema ime:D , i da bi njemu trebalo naći naziv.
    U zdravlje!

Montenegrina

Member
    Postoji, još uvijek ne zvanično, ali ovamo u Crnoj Gori se bore za crnogorski jezik. Tu ima DOSTA politike.I u Hrvatskoj ste imali nešto slično nakon otcjepljenja, koliko se sjećam, uvođene su nove riječi i svašta nešto ... Ovamo se ne uvode nove riječi, nema promjena sintaksičkih, morfoloških ili bilo kakvih drugih, ali se govori o proglašenju crnogorskog jezika. O tome odlučuju ljudi koji najmanje o tome znaju, političari a ne lingvisti.
    Relano (politički) gledano, ako su srpski i hrvatski posebni jezici, zašto onda to ne bi bio i crnogorski-poseban jezik? Lingvistički gledano-hrvatski i srpski su jedan te isti jezik sa dijalekatsim razlikama. Nije jednostavno na to odgovoriti, to je lingvistički problem star vijek ili nesto više.

Jana337

Senior Member
    čeština
    Dear friends,

I am not exactly versed in your languages, but I think I can safely recognize chat. ;)

Jana

Montenegrina

Member
    Jana337 said:
    Dear friends,

I am not exactly versed in your languages, but I think I can safely recognize chat. ;)

Jana

Hi, Jana! I've noticed that people who speak Czeck and Polish understand serbian/croatian much better than I, a native of Serbian, understand their languages.