Estonian: Mitmuse partitiiv

Maris

New Member
Dutch (Netherlands)
Tere kõik eestlased,

Ma õpin nüüd natuke eesti keelt ja mul on üks raske küsimus: miks miks 'sarnane'-sõna mitmuse partitiiv on 'sarnaseid' ja järgmine-sõna mitmuse partitiiv 'järgmisi', mõtleksin et ta peab olema 'järgmiseid'...

Kas selles on ka reegleid või peab alati õppida kõike sõnu?

Aitäh,

Maris

• Maris

New Member
    Dutch (Netherlands)
    Tervist,

Täna päeval ma proovisin uuesti õppida, milles situatsioonides mitmuse partitiiv on -seid või -si. Kes teab vastuse?
    Sarnane probleem on sõnades 'vastus' (vastusi) ja erinevates -us-lõpetavates sõnades.

Aitäh kõvasti,

Maris

maver

Member
    Estonia, Estonian
    Maris said:
    Tervist,

Täna päeval ma proovisin uuesti õppida, millistes situatsioonides mitmuse partitiiv on -seid või -si. Kes teab vastuste?
    Sarnane probleem on /esineb/ sõnades 'vastus' (vastusi) ja erinevates -us-iga lõppetavates sõnades.

Aitäh kõvasti Suur tänu,

Maris
    Tere,

parandasin pisut kirjapilti, kuigi su eesti keel on tegelikult päris kena:).

Uurisin pisut asja: eesti keeles on kaks mitmuse vormi: i-mitmus ja de-mitmus. Raamat "Igapäevane emakeel" ütleb, et
    i-mitmust sobib kasutada osas sõnatüüpides ja ainult seitsmes käändes. De-mitmusega on raske eksida, see on enamasti õige (kuigi mitte alati - sõltub tavast).

'Vastus' käändub nii nagu 'tehas': tehase, tehast, tehasesse, tehaste, tehaseid, tehastesse (ja ka tehaseisse). Seega õige oleks 'vastuseid', mitte 'vastusi'.

Edu õppimisel,
    maver

PS Iga kirjatööd tegeva eestlase parim abiline on "Eesti keele sõnaraamat" - ÕS 1999. Sõnade käänamisel eksivad ka kohalikud...

< Previous | Next >