"Fegyelemre szoktat" szinonímái

< Previous | Next >

franknagy

Senior Member
Több is van belőlük. Maradjak kettőnél:
  1. megfegyelmezi,
  2. megrekcumozza.
A második a k. u. k. hadsereg "rechts um"="jobbra át" német vezényszavából származik.
Mi a véleményetek
a) 2. erősebb fenyegetés 1.-nél,
b) egyforma erősek, csak 2. régies, 1. pedig a mai magyarban inkább használatos?

• arlett

Member
    Hungarian
    A megrekcumoz szót soha életemben nem hallottam. Most rákerestem, szinte nulla találat van rá (még igekötő nélkül is), így szerintem túl sokan nem ismerhetik. :confused: Nem használnám, mert valószínűleg nem értenék meg.
    A megfegyelmez szó helyett, ha kicsit régiesebb/irodalmi kifejezést keresnék, a megreguláz jöhetne szóba, itt inkább stílusbeli különbséget látok a két szó közt, "erősségbelit" nem igazán.

AndrasBP

Senior Member
    Hungarian
    Csatlakozom arlett-hez, a "megrekcumoz" igét soha nem hallottam, nem olvastam, szépirodalomban sem. Mindenesetre érdekes képződmény. :)
    Frank, te honnan ismered a szót? Könyvből, vagy családi nyelvhasználatból, vagy valami tájnyelvből? Mert a köznyelvnek szerintem nem része.

Zsanna

ModErrata
    Hungarian - Hungary
    Csatlakozom az előttem szólókhoz, emiatt a feltett kérdésekre sem tudok jobb választ.
    Az arlett-javasolta megreguláz szerintem minden esetre nagyon jó élőnyelvi szinonimának.

< Previous | Next >