Gânganie, gâză, gândac

Francelho

Senior Member
Español de Andalucía
Bună. Încerc un cuvânt popular și comun pentru orice insectă sau animal de talie mică, la fel ca în engleză bug sau în franceză bestiole. Am găsit gânganie, gâză și bineînțeles gândac; dar nu știu dacă cele două prime sunt într-adevărat cuvinte populare și cunoscute de toată lumea. Care folosiți voi?

Vă rog, corectați greșelile mele în română!

• jazyk

Senior Member
    Brazílie, portugalština
    Am găsit definiții un pic diferite în dicționar:

GẤZĂ, gâze, s. f. Nume generic dat insectelor mici zburătoare.

GÂNDÁC, gândaci, s. m. 1. Nume generic dat insectelor din ordinul coleopterelor sau al altor insecte asemănătoare cu coleopterele.

GÂNGÁNIE, gângănii, s. f. Nume generic dat insectelor (sau, p. gener. animalelor) mici.

Sursă: dexonline.ro.

Poate cuvântul pe care îl încerci este gânganie.

Pe care îl folosiți voi?

farscape

mod-errare humanum est
    Romanian
    Nu avem în română un cuvânt pentru insectă și/sau animal de talie mică, după cum nu cred că bug se potrivește la animale.

Pentru insecte mici, gâză sau chiar gânganie sunt ok. Uneori alte caracteristici ale insectei determină terminologia: gândacul de Colorado e cam la fel de mare ca o gărgăriță, dar nimeni nu-i va spune gâză pentru că e un parazit foarte dăunător.

naicul

Member
    Romanian
    dar nu știu dacă cele două prime sunt într-adevărat cuvinte populare = dar nu știu dacă primele două sunt într-adevărat cuvinte populare.

Cât despre întrebare, le folosim pe toate și toate sunt cunoscute de vorbitorii limbii. În cazul în care te referi generic la insecte mici, probabil gânganie ar fi recomandat. Dar, daca nu trebuie sa fii foarte exact, nu se supără nimeni dacă folosești gâză chiar și pentru o insectă fără aripi.

irinet

Senior Member
    Romanian
    Exact, naicul. Gâza este o insectă înaripată. Şi dacă ar fi să vorbim despre diferențe, aş adăuga o părere de cititor înrăit şi anume că, gângania poate avea şi o conotație negativă, pe când gâza este o insectă micuță, simpatică deci are conotații pozitive.

Aş numi oricând un gândac sau o muscă o gânganie. Dar şi Vaca Domnului totuşi poate fi o gânganie.

Dar despre un țânțar nu aş spune că e o gâză ci, tot o gânganie.

Oricum, cel mai folosit dintre toate cred că este insectă.

Last edited:

jazyk

Senior Member
    Brazílie, portugalština
    Mai bun: Mulţumesc mult pentru răspunsuri şi (pentru) corectări/corecturi!

După prepoziții fără determinare nu se folosește articolul hotărât (o excepție este prepoziția cu). Cu articolul hotărât:

Mulţumesc mult pentru răspunsurile şi pentru corectările/corecturile voastre!