Have your back to/against the wall.

mannucci

Senior Member
español mexicano
Salut tuturor!
Aș dori să știu cum se spune fraza aceasta pe Românește?
Am anumite îndoieli despre adevărata traducere pe Românește.
În engleză e ca : I feel as if was between a rock and a hard place
Încercarea mean: Eu mă simt că și cum aș fi cu spatele la zid.

Mulțumesc tare mult!

• farscape

mod-errare humanum est
    Romanian
    Eu mă simt ca și cum aș fi cu spatele la zid. Sensul figurat al acestei expresii nu este foarte răspândit/popular în limba română și deci nu prea are același înteles cu expresia analogă din engleză (este o traducere directă).
    Pentru “I’m with the back against the wall” eu aș sugera ’Eu sunt într-o situație fără ieșire’ sau “Sunt (am fost) pus într-o poziție imposibilă’.

danielstan

Senior Member
    Romanian - Romania
    Într-adevăr în limba română nu există o expresie consacrată care să semene cu cea citată.
    Dar totuși există una care exprimă aceeași idee (de a fi pus într-o situație fără ieșire), și anume:
    a fi între ciocan și nicovală ( "to be between hammer and anvil").

A fi între ciocan și nicovala = a fi într-o situatie critică (din care nu există posibilitate de ieșire) | Dex.Ro Mobile

Așadar traducerea mea pentru expresia citată este:
    În engleză: I feel as if was between a rock and a hard place.
    În română: Mă simt ca și cum aș fi între ciocan și nicovală.

Observație:
    În româna vorbită nu se folosește subiectul în propozițiile unde poate fi subînțeles, de aceea nu am tradus:
    Eu mă simt ca și cum aș fi între ciocan și nicovală.
    În româna scrisă, depinzând și de context, de obicei nu se folosește subiectul, dar fenomenul e oarecum mai rar decât în vorbire.

farscape

mod-errare humanum est
    Romanian
    O altă traducere în româna, poate mai nimerită, a ideomului englez to be caught between a rock and a hard bottom este a fi între Scila și Caribda. Vezi aici - wikipedia. - pentru explicații in legătură cu originea expresiei din mitologia greacă.