inža

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by Enquiring Mind, Jun 24, 2014.

 1. Enquiring Mind

  Enquiring Mind Senior Member

  UK/Česká republika
  English - the Queen's
  Dobrý den! Prosím vás, jak máme rozumět slovu „inža” v článku LN, který pojednává o poněkud nelichotivé fotce českého "prvního páru"?

  "Znavený „inža“ na konečné v Košířích
  Politik je mimo jiné také symbol čili znak, který povrchem sděluje obsah. V prezidentské roli by měl zajistit „repreminimum“: aby se za něj značná část lidí nestyděla. (...) Zeman vystřihl kreaci zmuchlaného, znaveného „inži“ na konečné v Košířích. Nic méně, nic víc..."
  (zdroj: lidovky.cz 24. června 2014)

  Děkuji předem!
  EM
   
 2. ilocas2 Senior Member

  inženýr
   
 3. morior_invictus

  morior_invictus Senior Member

  Slovak
  I am interpreting it the same way.
  Source: financnici.cz
  Source : nase-rec.ujc.cas.cz : K dnešnímu stavu studentského slangu

  Ing. = ~ MSc
   
 4. bibax Senior Member

  Czechlands
  Czech (Prague)
  Neřekl bych, že tazatel neví, co znamená "inža". Spíš se ptá, co znamená kreace zmuchlaného, znaveného „inži“. Asi je to nějaký archetyp (pravzor, tradicí posvěcená a typická postava). To ví snad jen autor článku.

   
 5. Janulka Senior Member

  Czech
  Inža je pejorativní nebo zesměšňující označení inženýra. kreace zmuchlaného, znaveného „inži“ je výraz autora, který má s tím člověkem buď soucit, nebo jím pohrdá. Není to žádné ustálené rčení nebo folklorní postava, ale vlastní výraz autora článku.
   
 6. Garin

  Garin Senior Member

  Praha
  Czech/Czechia
  Archetyp "inži" mám pevně spojený s reálným socialismem - 70. až 80. léta, nepadnoucí tesilový oblek popírající veškeré módní trendy, dederonová košile, kravata z podobně syntetického materiálu, brýle, účes s pěšinkou na stranu, v ruce aktovka či "diplomatický" kufřík - viz seriál "Inženýrská odysea", či ve zkarikované podobě film Tomáše Vorla "Kouř". Jednoznačně pejorativní pojmenování.
   

Share This Page

Loading...