Izgovorjava predloga V - pravila

AngieRZ

Senior Member
Serbian
Ali obstaja nekdo, ki je študiral slovenščino in natančno pozna pravila o izgovorjavi črke V, se pravi, kdaj je treba izgovoriti predlog v kot v, kdaj kot u?
Najlepša hvala za razlago.

• Panceltic

Senior Member
    Slovenščina
    Ali obstaja nekdo,

:)

Pravila glede izgovorjave predloga v so sledeča: pred samoglasniki in zvenečimi soglasniki [w], pred nezvenečimi soglasniki [ʍ]: v avtu [wawtu], v začetku [wzatʃetku], v Ljubljani [wljubljani], v šoli [ʍʃoli], v teku [ʍteku].

Če imamo zapleten soglasniški sklop (ponavadi tak, ki že vsebuje črko v), lahko predlog tudi popolnoma vokaliziramo v u: v vladi [uwladi], v vremenu [uwrɛmenu], v vseh [uʍsəx]

Nekateri govorci predlog v vseh primerih izgovarjajo kot u, kar tudi ni narobe.

eeladvised

Member
    Slovene - Slovenia
    > Nekateri govorci predlog v vseh primerih izgovarjajo kot u, kar tudi ni narobe.

Ni narobe, ampak opazil sem, da nekatere druge govorce to precej moti, če to slišijo v zbornem jeziku (zdi se mi, da zato, ker to dojemajo kot primer vdora ljubljanščine v knjižni jezik), tako da se je po mojem tej izgovorjavi z u-jem bolje izogibati.

AngieRZ

Senior Member
    Serbian
    :)

Pravila glede izgovorjave predloga v so sledeča: pred samoglasniki in zvenečimi soglasniki [w], pred nezvenečimi soglasniki [ʍ]: v avtu [wawtu], v začetku [wzatʃetku], v Ljubljani [wljubljani], v šoli [ʍʃoli], v teku [ʍteku].

Če imamo zapleten soglasniški sklop (ponavadi tak, ki že vsebuje črko v), lahko predlog tudi popolnoma vokaliziramo v u: v vladi [uwladi], v vremenu [uwrɛmenu], v vseh [uʍsəx]

Nekateri govorci predlog v vseh primerih izgovarjajo kot u, kar tudi ni narobe.
    Kako je treba izgovoriti tiste foneme, nikjer nisem našla zvočnega zapisa.
    Najlepša hvala za odgovor.

Panceltic

Senior Member
    Slovenščina
    Tako kot angleški w, ali pa kot u v srbski besedi auto.

Razlika med [w] in [ʍ] je samo v tem, da je prvi zveneč, drugi pa nezveneč.

Panceltic

Senior Member
    Slovenščina
    Hm, razlika bi morala biti že zato, ker zveneči soglasniki pred nezvenečimi itak postanejo nezveneči. Mogoče ni tako slišna, ampak v teoriji sigurno obstaja.