Jak używać cudzysłowów

RomanBoukreev

Member
Russian
Dzień dobry!
Jak używać cudzysłowów w tych kontekstach. Na przykład w moim języku używamy cudzysłowów do oznaczania książek, programów telewizyjnych.

1. Czytam książkę „95 kwiatów” Marka Halla.

2. Oglądałem programy telewizyjny „Jak mówią”.

Czy to wygląda jak dobry tekst? W niektórych współczesnych polskich książkach, zazwyczaj tłumaczone z angielskiego, zamiast nich widywałem kursywę. Czy mogę używać zarówno kursywy, jak i cudzysłowów lub muszę rozważyć coś innego, aby wybrać właściwą opcję?

Na przykład:
Czytam książkę 95 kwiatów Marka Halla.
Oglądałem programy telewizyjny Jak mówią.

Jak to wygląda dla ciebie? Jeśli znasz artykuł, dokument internetowy, który mówi o tych zasadach, napisz do mnie tutaj.
Z góry dziękuję.

• RomanBoukreev

Member
    Russian
    Interesuje mnie, że to coś muszę wstawić w cytrzystę. Interesuję się językiem formalnym.

Czy muszę to dodać do sztuki lub jest to niepotrzebne?
    1. „Czarny kwadrat na białym tle” Kazimierza Malewicza.
    Czy muszę to dodać do nazwy kanału telewizyjnego lub jest to niepotrzebne?
    2. Transmitowanie „Pierwszego kanału”. Być może Pierwszego Kanału od dużej litery na początku?
    Czy muszę to dodać do nazwy strony w Internecie lub jest to niepotrzebne?
    3. Przeczytałem to na „Wikipedii”.
    Czy muszę to dodać do nazwy firmy lub jest to niepotrzebne?
    4. Drukarka znaku „HP”.

jasio

Senior Member
    Podstawowym wyróżnikiem jest cudzysłów. Dobry opis jest tutaj: Wszystko o cudzysłowie – porady dotyczące poprawności. Ale dużo zależy od kontekstu. Np. zwykle czyjąś wypowiedź zaznaczamy cudzysłowem, ale np. w książckach partie dialogowe są zaznaczone pauzami albo półpauzami. W gazetach jest różnie - zwykle każda przyjmują jakąś konwencję na własny użytek i się go trzyma.

Interesuje mnie, że to coś muszę wstawić w cytrzystę. Interesuję się językiem formalnym.
    W co wstawić?

Czy muszę to dodać do sztuki lub jest to niepotrzebne?
    1. „Czarny kwadrat na białym tle” Kazimierza Malewicza.
    Tytuł sztuki czy książki - jak najbardzej.

Czy muszę to dodać do nazwy kanału telewizyjnego lub jest to niepotrzebne?
    2. Transmitowanie „Pierwszego kanału”. Być może Pierwszego Kanału od dużej litery na początku?
    Po polsku nie pisze się "Pierwszego kanału" tylko "kanału pierwszego" albo "programu pierwszego". W zależności od kontekstu albo bym napisał bez cudzysłowów albo posłużył się skrótowcem np. TVP1 czy PR1.

Czy muszę to dodać do nazwy strony w Internecie lub jest to niepotrzebne?
    3. Przeczytałem to na „Wikipedii”.
    Zwykle pisze się tę nazwę bez cudzysłowów - raczej traktując ją jako nazwę odmiany encyklopedii, niż nazwę własną.

Czy muszę to dodać do nazwy firmy lub jest to niepotrzebne?
    4. Drukarka znaku „HP”.
    Drukarka marki HP.
    Moim zdaniem cudzysłowy niepotrzebne - chyba, że z jakiegoś powodu potrzebne jest wyróżnienie.

< Previous | Next >