jako řemen

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by Encolpius, May 18, 2013.

 1. Encolpius

  Encolpius Senior Member

  Praha (Prague)
  magyar (Hungarian)
  Dobrý den, slyšel jsem výraz: holka jako řemen. Co to je za holku? Ve slovníku jsem našel pouze výraz: vojna jako řemen = tvrdá, přísná vojna. Takže když holka je jako řemen, je tvrdá, přísná? Co ještě může být podle vás jako řemen? Děkuji.
   
 2. wtfpwnage Member

  English
  Jo tak to je, nebo alespon tak bych to pochopil. Mozna jeste by to slo ze jako byla dobra, v CJ se vzdy rika "jako <slovo>" pr: "drahy jako prase", jen to zesilnuje to pridavne jmeno. Idiomaticke spojeni se v cestine moc mimo hospodu nepouzivaj, alespon ja bych todle nikdy nepouzil. U toho remene, mozna jeste kluk jak remen, jinak myslim ze to ani sirsi vyznam nema.
   
 3. kirmakX6on Member

  Praha
  Czech
  ne ne, tak to není

  obecně.... "jako řemen" = "správný, pořádný, jak má být"


  když se mluví o vojně jako řemen, tedy "pořádné vojně"...tak ano, myslí se tím, že je to tvrdá přísná vojna...nic jiného by pořádná vojna nebylo...

  když se mluví o holce jako řemen ...tak to znamená, že ta holka je prostě pořádná baba -- tj. hezká, tvarovaná, velký pevný prsa, výrazný oči, červený rty, temperamentní, energická, silná, sexuální.....prostě pořádná baba

  taky se mluví o pivu jako řemen (nevím, zda to není dokonce i v nějaké tupé reklamě na kozla) ...znamená že je dobré, hořké, má říz, je z něj pořádně cítit chmel...prostě pořádný pivo, jak má být

  ..když to zadáš do googlu, uvidíš, co všechno "jako řemen" může být...popravdě skoro cokoliv, byť se toto idiomatické přirovnání "jako řemen" neužívá příliš často:
  alibi jako řemen = pořádné, tzn. neprůstřelné alibi
  svatba jako řemen = svatba jak má být...tzn. velká, bohatá, s hodně lidmi, velkou hostinou, pořádně vyfešákovanými novomanželi..prostě luxusní, profesionálně připravená, se zábavou atd.
  (mluví se o hokeji) bitva jako řemen = urputná bitva, napínavá od začátku až dokonce
  živnost jako řemen = pořádná živnost, tj. živnost, která je poctivá, potřebná a vážená ...ovšem na tom odkazu je to myšleno ironicky, jde o komedii o podvodnících vydělávajících na lidské hlouposti, tzn. se myslí pravý opak poctivé, potřebné a vážené živnosti...
  střet zájmů jako řemen = takový střet zájmů, který je prostě do očí bijící, jasný, zjevný, nezpochybnitelný
  atd. atd. atd.

  "jako řemen" má spojitost s přirovnáním "jako prase" jen tu, že obojí dvojí může být použito téměř na cokoliv. Jinak ty významy jsou jiné.
   
 4. Encolpius

  Encolpius Senior Member

  Praha (Prague)
  magyar (Hungarian)
  Děkuji za super výklad a příklady....svatbu jako řemen jsem také slyšel (název filmu)
  To už je asi těžší otázka, ale proč to přirovnání k řemeni? Ale to už není podstatné...
   
 5. kirmakX6on Member

  Praha
  Czech
  tak to teda bohužel netuším :)

  u idiomatických přirovnání ten ustálený význam vypadá dost často nepochopitelně a arbitrárně...není ani pro rodilé mluvčí vůbec zjevné, jak to vzniklo...
   
 6. Hrdlodus

  Hrdlodus Senior Member

  Viděl bych to odhadem nějak takhle:

  Zaprvé to dobře zní, je to krátké a úderné: řemen.

  A řemen je jednoduchý a musí něco vydržet. Používá se ve strojích, kde přenáší sílu. A otcové jím mlátili syny přes zadek.
  Nepruží, když jej napnete, uslyšíte jen zvuk napnuté gumy, které se nenatahuje, i když táhnete silou.
   
 7. francisgranada Senior Member

  Slovakia
  Hungarian
  V pododnom zmysle som počul (na vojne) používať výraz "jak bejk", napríklad "to je holka jak bejk" (z anatomického hľadiska je to dosť bizarné :)...). Používali sa aj "poetickejšie" výrazy pre pořádné baby, napr. "tý vole, ta kočka byla svíně jak bejk" :D. Používa sa ešte výraz "jak bejk"?
   
 8. Hrdlodus

  Hrdlodus Senior Member

  Pro přirovnání k ženě jsem to nikdy neslyšel, ale pochopil bych to. Když už, tak "Ta má páru jako bejk!"
  Jinak je bejk pro chlapa. "To je bejk." (Ve smyslu: "To je kanec!", "To je pořádnej chlap!") Případně "Bejku!" (Jako oslovení mezi přáteli.) Ten je silnej jako bejk.

  Pozor na záměnu se slovem vůl.
   
 9. risa2000 Member

  Jak bejk se používá a nesouvisí to se silou nebo býkem jako takovým. Ve spisovném přepisu by se to dalo nahradit právě slovem pořádný/á.
  Například:
  mela jak bejk = pořádná mela,
  baba jak bejk = pořádná baba (viz vedlejší vlákno „holka jako řemen“ :)),
  může to mít ovšem i ironický nádech,
  nabídka jak bejk bude spíš znamenat, že ta nabídka nestála za nic, podobně pomoc jak bejk.
   

Share This Page

Loading...