krev a mlíko

Jagorr

Senior Member
Russian, Belarusian
Řekli byste o dítěti nebo o výrostkovi, že je krev a mlíko? Nebo se to používa jen pro ženy? A jak to vypadá věkově?
 
 • Mori.cze

  Senior Member
  Czech
  Osobně ne, neřekla, jedině snad v hodně ironickém kontextu. Ostatně ani o ženě bych to spíš nepoužila, mám to za archaismus.
   

  Jagorr

  Senior Member
  Russian, Belarusian
  Google nabízí dost příkladů (ve kterých jde o ženy) z "naší doby" a Google.Obrázky dost názorně ukazují, o co jde. Ale samozřejmě věřím, děkuji (a čekám, třeba někdo má jiný názor) :)
   

  Cautus

  Member
  Czech
  Krev a mlíko je v hovorovém jazyce považován za archaismus. V písemné formě, respektive v poetické a dramatické tvorbě (neodborné zábavné knihy) se s tímto popisem setkat celkem běžně, díky rozdílu vnímání mluveného a psaného hovorového jazyka.
  Dle mého názoru hovorový jazyk se dnes více soustředí na konkrétní fyzické přednosti, které mluvčího zaujaly, a popisuje je za pomoci přirovnání.

  Například o hezké ženě (v pozitivním slova smyslu):
  To je prdelka. (Celkový popis, ne jen určitá část těla.)
  Ta má kozy. (Popis poprsí, hovorový termín, nepoužitelný v neuzavřené neznámé společnosti.)
  Ta stojí za hřích. (Celkový popis atraktivnosti.)
  Ta ujde. (Celkem pozitivní hodnocení vzhledu.)

  Jako odpověď na druhou část otázky, zdali se tento termín používá jinak s ohledem na věk popisované ženy, je odpověď ano, velmi pravděpodobně se s tímto termínem setkáte v psané neoficiální formě při popisu atraktivní ženy v mladém věku, která je plnoštíhlá (krev - má maso, mlíko - má veliké poprsí). Dnešní trend vzhledu dívek do tohoto schématu nezapadá, a s ním ustupuje i použití i diskutovaného termínu.
   
  Top