kryminał

nasti

Senior Member
Polish
Witajcie :)

"Kryminal" to «więzienie lub areszt» (za PWN on line).

No tak, ale co Wam mowi to slowo? Czy to czasem nie jest przestarzala nazwa wiezienia ? A moze slowo uzywane w przeszlosci w jakims konkretnym srodowisku ? Jakas gwara ? Czy dzis nabylo jakiegos dodatkowego znaczenia, uwspolczesnilo sie?

Dziekuje za wszelke pomysly ! :)

• Thomas1

Senior Member
    polszczyzna warszawska
    Ostatni raz słyszałem to słowo z ust J. Rokity, który w telewizji mówił o swojej przeszłości.
    Jeśli chodzi o mnie to nie używam tego słowa, bo nie muszę, a jak już nadarzy się okazja, to używam więzienie, bo to pierwsze co przychodzi mi do głowy.
    Moje skojarzenie jest takie, że można go użyć kiedy osoba w przebywająca w więzieniu może być osadzona niesłusznie.
    W wiadomościach w telewizji czy w radio spodziewałbym się prędzej areszt, więzienie.
    ...a, jest jeszcze wyrażenie "pachnieć kryminałem", w tym wypadku tylko kryminał, nie areszt czy więzienie.

audiolaik

Senior Member
    Polish
    Witam,

Słowo kryminał nieodparcie kojarzy mi się z powiedzeniem skończysz w kryminale czyli w więzieniu lub w środowisku kryminalistów. Wydaje mi się, że to słowo używają głownie osoby starsze wiekiem, chociaż mogę się mylić.

nasti

Senior Member
    Polish
    Dzieki robin74, Thomas1 i audiolaik ! :)

Faktycznie, dla mnie tez przede wszystkim "kryminal" to powiesc.

"Pachnieć kryminałem", "skończysz w kryminale" - fajne wyrazenia. Ale czy obecnie faktycznie takie neutralne ?

"Skończysz w kryminale" jest dla mnie zabawne... kojarzy mi sie z Mikolajkiem Sempego i Goscinnego. Po niewinnych wybrykach Mikolajka i jego kumpli dyrektor w ramach akcji wychowawczej powtarzal im zawsze ze skoncza w wiezieniu (czy jakos tak). ;)

Pozdrawiam :)

BigBigoz

New Member
    Polish
    Ja słyszałem słowo kryminał w wersji gdy określano stereotypowo daną osobę albo grupę, np. "Widziałeś tych dwóch? To czysty kryminał!" albo środowisko kryminalistów i nawet, o zgrozo, sposób zarabiania pieniędzy "Kryminał to ciężki kawałek chleba".

Pozdrawiam