lehetőséges

< Previous | Next >

francisgranada

Senior Member
Hungarian
Sziasztok,

Nem rég találkoztam a lehetőséges szóval, ami számomra szokatlanul hangzik; én csak a lehetségest használom (és feltehetőleg csak ezt is hallom másoktól).

A kérdesem az, hogy a lehetőséges változat is lehet(ő)séges-e, vagy (ma már) nem helyes és hogy ti használjátok vagy ismeritek-e ezt a szót?

(a Google-ban van rá egy pár ezer találat)

Köszi.

Last edited:
  • AndrasBP

Senior Member
    Hungarian
    Szia Francis!

A kb. 5000 Google találat jelentős része valójában a "lehetőség" szót tartalmazza, úgy tűnik, a kereső ezeket nem tudja különválasztani.
    A "lehetőséges" számomra teljesen ismeretlen, sosem láttam-hallottam, sőt helytelennek tűnik. Lehet, hogy regionális vagy régies változat?

uress

Senior Member
    Hungarian
    2lehetőséges a dolog: ahelyett, h "2 eshetőség van", vagy kb az "esélyes" helyett lehet használni. De nem túl megszokott, tulajdonképpen még alkalmi képzésnek számít.

Last edited by a moderator:

Zsanna

ModErrata
    Hungarian - Hungary
    Egyetértek az előttem szólókkal: nagyon esetlenül hangzik és az eshetőség tényleg megzavarhatta a beszélőt. Még inkább együtt a "két esélyes..."-sel (ami magyarázza a fölösleges toldalékot a lehetőséges esetében.)

Nagyon furcsa, hogy ennek ellenére aránylag "hivatalos" szövegekben is előfordul (már a keresőn). Például itt.

Last edited:

francisgranada

Senior Member
    Hungarian
    Az ott nem "fölösleges" toldalék. A "lehetőséges" egy melléknév, a lehetőség főnévhez illesztett -s képzővel.
    Igen, sőt, felmerül a kérdés, hogy miért a lehetséges alakot használjuk melléknévként, ha a megfelelő főnév lehetőség.

U.I. Találtam példákat a lehetség főnévre is (feltehetőleg régebbi forrásokból).

Zsanna

ModErrata
    Hungarian - Hungary
    Az igaz, hogy a "két esélyes"-ben nem helytelen a toldalék, de amikor így összegyúrnak szavakat (vagy kifejezéseket), akkor gyakran épp onnan lehet tudni, hogy honnan származnak, hogy az új szóban (v. kifejezésben) rossz az a toldalék, ami jó volt az eredetiben. (Én kifejezéseket hallok gyakrabban, ahol - többek között - egy rossz vonzat használata épp arra enged következtetni, hogy milyen kifejezések torlódtak össze az illető gondolataiban, mielőtt a félresikerült kifejezést kimondta. Példával egy kicsit várnotok kell, bocs.)

Zsanna

ModErrata
    Hungarian - Hungary
    Igen, így pontosabb: mert nem a toldalék rossz (önmagában - természetesen!), hanem a szó+ez a toldalék együttesen.
    lehető :tick:
    lehetőség :tick:
    lehetséges :tick:
    lehetőséges :cross:

Nem tudom, hogy statisztikailag igazolható-e, de az utóbbi időben észlelt hibák alapján azt vettem észre, hogy a hibás alak mindig hosszabb, mint a szóba jöhető helyes alakok bármelyike.

franknagy

Senior Member
    Nem tudom, hogy statisztikailag igazolható-e, de az utóbbi időben észlelt hibák alapján azt vettem észre, hogy a hibás alak mindig hosszabb, mint a szóba jöhető helyes alakok bármelyike.
    Nagyon érdekes felfedezés. Valószínűleg ugyanaz az oka, mint az apró betűkkel írt terjengős hitel- és biztosítási szerződéseknek:
    Kábítsuk el az olvasót.
    A "lehető" szövegkörnyezete kötött: "a lehető legjobb|legnagyobb|leg....|leg...."

Zsanna

ModErrata
    Hungarian - Hungary
    Nagyon érdekes felfedezés. Valószínűleg ugyanaz az oka, mint az apró betűkkel írt terjengős hitel- és biztosítási szerződéseknek:
    Kábítsuk el az olvasót.
    :thumbsup: :D Igen, bár a terjengősség arra is jó, hogy valaki a saját fontosságát próbálja hangsúlyozni.;)

A "lehető" szövegkörnyezete kötött: "a lehető legjobb|legnagyobb|leg....|leg...."
    Igen, sőt, ne feledkezzünk meg a tőről sem: lehet. (Bár jelen esetben ez nem annyira fontos, a hozzá kapcsolható toldalékok inkább.)

< Previous | Next >