medyczne: sterylny a jałowy

< Previous | Next >

Chrzaszcz Saproksyliczny

Senior Member
Polish - Prussia
Czy sterylny to to samo, co jałowy? Jeśli opatrunek albo inny element wyposażenia apteczki nie jest sterylny, ale jest czysty / nowy / z zamkniętej paczki, to czy jest na to nazwa?

• grassy

Senior Member
    Polish
    Czy sterylny to to samo, co jałowy? Jeśli opatrunek albo inny element wyposażenia apteczki nie jest sterylny, ale jest czysty / nowy / z zamkniętej paczki, to czy jest na to nazwa?
    Ja powiedziałbym na to 'sterylny'. Z okreslenien 'jalowy' w tym kontekście sie rzadko spotykam, jeżeli w ogóle.

Ben Jamin

Senior Member
    Polish
    Jałowy to stare polskie słowo oznaczające "nie dający plonów, potomstwa". Wygląda na to, że w czasach purystycznej polonizacji języka podczepiono do niego znaczenie "sterylny" w sensie "wolny od drobnoustrojów", ale słowo "sterylny" zwyciężyło będąc bardziej jednoznaczne.

Chrzaszcz Saproksyliczny

Senior Member
    Polish - Prussia
    Zwyciężyło w mowie, a mi chodzi o język pisany - np. na stronach farmaceutycznych wszędzie widzę jałowy i wyjałowiony. Interesowała mnie bardziej druga część mojego pytania (jak nazywa się niesterylne ale czyste), ale dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

anubisowicz

New Member
    Polish
    W szpitalu mamy dwa różne magazyny na sprzęt sterylny i niesterylny.
    Niesterylny przeważnie jest jałowy, czyli po prostu czysty, ale nie ma problemu jeśli by miał kontakt z powietrzem, albo by się go dotknęło ręką i używa się go zwykle na zewnątrz ciała. Przykład: pieluchy, pojemniki na mocz, maseczki, rury do respiratora, wzierniki do ucha, patyczki do zaglądania do gardła.
    Sprzęt sterylny jest pakowany w atmosferze ochronnej (filtrowane powietrze) i używa się go głównie do zabiegów. Przykład: rękawice chirurgiczne, ostrza do skalpela, cewniki, igły i rury do kroplówek.

< Previous | Next >