Mieć branie

Discussion in 'Polski (Polish)' started by Kamila_Poland, May 18, 2013.

 1. Kamila_Poland Member

  Cracow/Kraków/קרקוב
  Polish/Polski/פולנית
  Cześć.
  Czy ma ktoś jakiś pomysł na odpowiednik wyrażenia "mieć branie" (cieszyć się zainteresowaniem płci przeciwnej) w języku angielskim?
  Z góry dziękuję :)
   
 2. LilianaB Banned

  US New York
  Lithuanian
  To be popular.
   
 3. dreamlike

  dreamlike Senior Member

  Poland
  Polish
  Tom is popular with girls.
   
 4. Thomas1

  Thomas1 Senior Member

  polszczyzna warszawska
  Zastanawiam się, czy pasowałoby: the thinking man's/woman's crumpet, jaki jest kontekst i zdanie, w którym użyte jest wyrażenie?
  The thinking man's crumpet
   
 5. dreamlike

  dreamlike Senior Member

  Poland
  Polish
  Zawsze lepiej wybrać prostsze opcje, niż mało znane idiomy, i ryzykować byciem niezrozumianym. Zaznaczam, że nie wiem jak bardzo popularne jest 'The thinking man's crumpet', i równie dobrze może być to dobry wybór.
   
  Last edited: May 20, 2013
 6. Thomas1

  Thomas1 Senior Member

  polszczyzna warszawska
  Z tego powodu poprosiłem o kontekst i zdanie. :rolleyes:
   
 7. dreamlike

  dreamlike Senior Member

  Poland
  Polish
  No, mi tylko chodziło o to, że jak by ktoś przy mnie powiedział 'He's the thinking woman's crumpet', to bym spytał 'He's what?', bo bez bicia przyznaję się, że nie znałem wcześniej tego idiomu, jak podejrzewam duża liczba osób. Jakby ktoś z kolei powiedział 'He's popular with girls' (można dodać 'extremely' dla wzmocnienia), to bym nie musiał prosić o wyjaśnienie. A bardziej ogólnie to chodziło mi o to, że czasem lepiej nie szpanować idiomami tylko w prosty sposób wyrażać swoje myśli. :D

  Btw, TheFreeDictionary określa ten idiom jako British humorous.
   
 8. Hikee

  Hikee Senior Member

  Poland
  Polish/English - bilingual
  "Be popular" jest najbardziej oczywistym wyborem i raczej trudno tu o zamiennik (idiomu podanego przez Thomasa w życiu nie słyszałem). Do głowy przychodzi mi tylko "to be run after/run-after (by girls/boys)" od idiomu "to run after", ale nie jest to raczej powszechnie spotykane wyrażenie. Dlatego też może warto podejść do tematu od drugiej strony.

  Frazy typu: "He/she is a good/great catch." lub "He/she's a keeper." mogą okazać się zbawienne w odpowiednim kontekście. Jeśli pytanie ma charakter ogólny to nie ma o czym mówić, ale jeżeli autroka ma na myśli konkretne zdanie to może warto też rozważyć inne możliwości.

  @Thomas/dreamlike
  Tylko "thinking man's crumpet"! "Thinking woman's crumpet" nie działa (crumpet def. 2), chyba że dopuszczamy związek homoseksualny ;)
   
  Last edited: May 20, 2013
 9. dreamlike

  dreamlike Senior Member

  Poland
  Polish
  Tak tylko żeby była jasność, jak już chcemy używać tego idiomu, to możemy to zrobić zarówno w odniesieniu do kobiet jak i mężczyzn, i nie będzie to miało nic wspólnego z homoseksualizmem. :) To prawda, słowem 'crumpet' częściej określa się/określano kobiety, ale mężczyznę też tak można nazwać.

  http://dictionary.cambridge.org/dictionary/british/the-thinking-woman-s-man-s-crumpet
  http://forum.wordreference.com/showthread.php?t=2497736&langid=21
   
 10. Thomas1

  Thomas1 Senior Member

  polszczyzna warszawska
  Coś ciekawego, na co się jeszcze natknąłem: be a (big) hit with someone:
  Shakira notes that Garrett is clearly a hit with the girls. As an awkward 17-year-old, that has to make his day.
  www.nydailynews.com/blogs/channel-surfer/2013/05/the-voice-season-4-episode-17-recap-top-twelve-take-some-big-risks-hoping-for

  Whatever floats on your boat. :)
  Jeśli klikniesz na link, który podałem w pierwszym poście (lub powyżej), zobaczysz, że osoba w wątku podaje przykład 'the thikning woman's crumpet'.
   

Share This Page

Loading...