monument i pomnik

< Previous | Next >

jazyk

Senior Member
Brazílie, portugalština
Mam wrażenie, że monument i pomnik nawiązują do tej samej rzeczy. Czy możecie mi to potwierdzić? Oto tekst, w którym pojawiają się oba słowa.

Dziękuję bardzo!

Jazyk
 
 • iwi

  Member
  Polish
  tak, słowo monument może być użyte jako synonim w tym przypadku

  Monument może to być też posąg, rzeźba, najczęściej dużcyh rozmiarów,
  Mówi się np. monumentalna rzeźba czyli rzeźba duża, nawet czasami ogromna upamiętniająca jakieś wydarzenie albo postać
   

  vodevilja

  Member
  Poland, Polish/French
  Vc sabe, uma situação similar existe no português - "estátua" / "monumento". "Pomnik" é simplesmente mais corrente e pode se referir aos todos tipos de estátuas, enquanto "monument" abrange a idéia de grande dimensão (física e moral ;))
   

  Thomas1

  Senior Member
  polszczyzna warszawska
  Delikatna różnica, którą wyczuwam między nimi polega na tym, że pomnik kojarzy mi się bardziej z miejscem czci, podczas gdy monument raczej z rzeźbą, obeliskiem, etc., chociaż faktem jest, że też może upamiętniać jakieś wydarzenie, bądź też osobę. W artykule mowa jest o pomniku żołnierzy radzieckich, który przedstawia posąg żołnierza dla jednych pomnik--mający znaczenie i wartość z emocjonalnego punktu widzenia dla drugich monument--kolejny relikt sowieckiej obecności, który trzeba usunąć.
  Następujący fragment przytoczonego artykułu, według mnie delikatnie podkreśla tą różnicę:
  Komitet Katyński uważa, że "nadszedł czas” by także z polskich miast usuwać "sowieckie monumenty”. "Komitet Katyński solidaryzuje się z władzami niepodległej Estonii i popiera decyzję o usuwaniu sowieckich monumentów, pomników czerwonego imperium.
  Jak widać autor nie użył tutaj słowa pomnik, które mogłoby przywołać skojarzenie, że posąg jest w istocie rzeczy ważnym obiektem poświęconym czci Sowietów. Monument nie przywołuje takich skojarzeń, mimo, że jego źródłosłów mógłby sugerowac coś innego.
  Słowo pomnik jest użyte tu w nieco innym znaczeniu, wydaje mi się, że oznacza ono tutaj pozostałości, ślady, relikty, etc. będące świadectwem radzieckiego "bytowania" w Estonii.
  To rozróżnienie jest oparte na moim osobistym odczuciu i odnosi się so wspomnianego artukułu, więc inni Polacy mogą mieć odmienne zdanie.


  Tom
   
  < Previous | Next >
  Top