more likely

exoticoo

New Member
Türkçe
merhaba, "the older somebody is, the more likely they are to be disabled" bu cümlede more likely ve they are to be disabled neden bu şekilde birbirine bağlanıyor açıklayabilir misiniz? teşekkürler.

• misi2991

Senior Member
    Turkish
    Merhaba,

Bu the more... the more kalıbıyla ilgili. "They are likely to be disabled" cümlesi the more... the more kalıbında o şekilde ifade ediliyor. Mesela aşağıdaki cümleleri the more... the more kalıbına sokalım:

She studies hard. She will get good grades. --> The harder she studies, the better grades she will get.
    You grow old. You become wise. --> The older you grow, the wiser you become.

Yukarıdaki cümleleri ben uydurdum, konuya açıklık getirmek için. Yanlış ve/veya tuhaf ifadeler olabilir.

exoticoo

New Member
    Türkçe
    evet şimdi anladım cümleyi teşekkürler. ama şurada takıldığım bir nokta var: "they are to be disabled" bu cümlenin karşılığı onlar engelli olmaktır. olmuyor mu? yani mastar halinde kullanılması kafamı karıştırdı.

misi2991

Senior Member
    Turkish
    "They are likely to be disabled" cümlesini the more... the more kalıbına sokuyoruz, "they are to be disabled" cümlesini değil.

The older somebody is, the more likely they are to be disabled. (=İnsan yaşlandıkça engelli olma ihtimali artar.)

likely kelimesinin nasıl kullanıldığına dair fikir edinmek için İngilizce-İngilizce sözlüklere bakabilirsiniz.

"The car is likely to break down soon. = It's likely that the car will break down soon. [=there is a good chance that the car will break down soon]"
    Kaynak:Likely - Definition for English-Language Learners from Merriam-Webster's Learner's Dictionary