MP: produkcja żywności

Mrs Large

Senior Member
British English
Dobry wieczór! Czy ktoś pomoże mi przy tłumaczeniu o przemysłowej produkcji żywności na język angielski? Co chwilę pojawia się skrót MP, bez kontekstu. Czy ktoś by może wiedział, o co tu chodzi? Może jakieś monitorowanie produkcji?

Będę wdzięczna za pomoc.

Good evening, can anyone help me with a translation into English about industrial food production technology? I keep seeing the acronym MP with no context. It's one of the 'side' steps in the process and appears many times, after each main production stage. I wondered if it could possibly be monitorowanie produkcji or something similar?
Grateful for any help!

• Henares

Senior Member
    Polish
    Bez dodatkowego kontekstu może to być niemożliwe. Zazwyczaj takie terminy są zdefiniowane na początku dokumentu.

Mrs Large

Senior Member
    British English
    Thanks a million, Henares, my feeling exactly. I was just checking I hadn't missed anything blindingly obvious o_O

jasio

Senior Member
    Bez dodatkowego kontekstu może to być niemożliwe. Zazwyczaj takie terminy są zdefiniowane na początku dokumentu.
    Gorzej, jeżeli taki termin stanowi "oczywisty i powszechnie znany" akronim w slangu zleceniodawcy.

W sumie nie wiadomo nawet, jaka jest ranga tłumaczonego dokumentu ani dla kogo jest przeznaczony. Tymczasem w dokumentach wewnętrznych pewnych terminów często się nie objaśnia, bo przecież wszyscy zainteresowani i tak wiedzą, o co chodzi, więc byłby to przerost formy nad treścią.

Nie wiadomo też, jaki jest charakter tłumaczonego dokumentu, co on zawiera ani żadne inne konkretne informacje. Nie ma też żadnego przykładu użycia tego skrótu. A mi tymczasem z góógla wyskoczyło np. "M.P. 1976 nr 1 poz. 3" - czyli odniesienie do przepisów (w tym wypadku zarządzenia ministra finansów) opublikowanych w Monitorze Polskim. Ale z braku bliższych informacji nie jestem w stanie stwierdzić, czy to o to chodziło czy o coś innego.

Context is the king, @Mrs Large.