mužské soudí podle brýlí

Discussion in 'Čeština (Czech)' started by parolearruffate, Dec 10, 2012.

 1. parolearruffate Senior Member

  Ahoj všem,
  kdo mi pomůže rozumět téhle větě?

  - Všechny ty nebohé hnihovnice a archivářky, co neustále pracují na kartotéce a málokdy na sobě a mužské soudí podle brýlí, prý že když máte stejný tvar jako ona, šance se vám zvyšují. -

  Chtěla jsem vědět, jestli jsou mužské, které ty archivářky soudí podle brýlí, anebo archyvářky, které soudí mužské podle brýli, a ten - tvar - který má být stejný jako ona, myslí se tím tvar brylí, nebo třeba tvar obličejí?

  Diky moc...
   
 2. Emys Senior Member

  Czech
  mužský - muž, chlap
  mužské - akuzativ plurálu

  Posuzují muže podle tvaru brýlí.

  Myslí se stejný tvar brýlí.
   
 3. bibax Senior Member

  Czechlands
  Czech (Prague)
  Autor má zjevně problém utvořit souvětí.

  První věta nemá sloveso. Když vypustíte větu vedlejší přívlastkovou, dostanete:

  Všechny ty nebohé knihovnice a archivářky, prý že když máte stejný tvar [brýlí] jako ona, šance se vám zvyšují.

  Asi mělo být:

  Všechny ty nebohé knihovnice a archivářky, jež neustále pracují na kartotéce a málokdy na sobě, soudí mužské podle brýlí, prý že když máte stejný tvar jako ona, šance se vám zvyšují.

  Podtržena je věta vedlejší vložená do věty hlavní.
   
 4. morior_invictus

  morior_invictus Senior Member

  Slovak
  Ahoj,

  okrem skutočnosti, že tá veta vyzerá byť ako nedokončená alebo vytrhnutá z kontextu, podľa mňa by mohol byť význam nasledovný:
  Archivárky / knihovnice jsou více v kontaktu s knihami jako s lidmi a předpokládá se také, že i hodně čtou (je to jejich hobby), čímž se kazí zrak a tudíž není divné, že mnoho z nich nosí brýle (jsou tedy významnou součástí jejich života / vizáže).
  Samozřejmě jako každá žena, ani ony nejsou výjimkou a tedy když už si hledají partnera (resp. v tomto případě kdy ji nějaký muž chce pozvat někam) šance má vyšší ten, který ji kromě svých vlastností zaujme i svým vzhledem, v tomto případě si potrpí na vzhledu brýlí (předpokládá se tedy, že také je v kontaktu tak často s knihami - i když spíše s počítačem asi :)), a největší šance má u nich ten, který má i stejný tvar rámu (kulaté, hranaté).
  Inú odpoveď ti žiaľ asi neviem z tej vety vydedukovať. :)

  Snáď pomohlo.
   

Share This Page

Loading...