Naskoczyć

Poland91pl

Senior Member
Polish
Cześć. Jaka jest etymologia powiedzenia "ktoś może komuś naskoczyć" ? Zawsze myślałem że to ma konotacje seksualne (związane z męskim narządem) A teraz w dzień normalnie w telewizji w programie "szkoła" jakis dzieciak to powiedział. Czy ktoś wie jakie jest pochodzenie tej frazy ?

• jasio

Senior Member
    Cześć. Jaka jest etymologia powiedzenia "ktoś może komuś naskoczyć" ? Zawsze myślałem że to ma konotacje seksualne (związane z męskim narządem)
    Też tak zawsze myślałem. I zastanawiam się, czy za moich czasów szkolnych te konotacje nie były wyrażone jakoś bardziej bezpośrednio. Co ciekawe, autorzy słowników też to tak czasem postrzegają: to może mi naskoczyć - Tłumaczenie na angielski - polskich przykładów | Reverso Context
    A teraz w dzień normalnie w telewizji w programie "szkoła" jakis dzieciak to powiedział.
    A może to przykład z Sejmu zszedł już do poziomu szkoły.

Poland91pl

Senior Member
    Polish

marco_2

Senior Member
    Polish
    Przyznam, że częściej słyszę to w wersji "możesz mi skoczyć", bez żadnych uzupełnień. A na Górnym Śląsku popularny jest wariant "możesz mi skoczyć na pukiel", przy czym 'pukiel' oznacza 'plecy' albo 'garb', a więc żadnych konotacji seksualnych tu nie uświadczysz.

< Previous | Next >