odmiana imiesłowów po kolokacjach rzeczownikowych

Alana15

Member
Polish
Dzień dobry,

Zastanawiam się nad końcówkami imiesłowu po kolokacji rzeczownikowej, np. czy poprawne jest poniższe:
natężenie bólu i stopień niesprawności SPOWODOWANE

Jeśli miałabym tylko jedną kolokację, dopasowywałabym imiesłów do bólu (natężenie bólu spowodowanego urazem), albo niesprawności, ale co w przypadku dwóch kolokacji użytych razem?

• Alana15

Member
    Polish
    Użyłam takiej formy, ale obawiałam się, czy to nie jest źle, czy nie powinien być inny przypadek, np. spowodowanych.
    Bo jeśli SPOWODOWANE jest ok, to nie ma konsekwencji w uzgadnianiu form, bo w przypadku natężenia bólu SPOWODOWANEGO byłoby uzgodnione z BÓLU, a w przypadku tych dwóch kolokacji razem uzgodnione jest do natężaneia i stopnia.
    I nie wiem, czy ta forma jest poprawna.
    Może szukam dziury w całym.

rotan

Senior Member
    Polish
    natężenie, stopień -> spowodowanych :confused:
    natężenia, stopnia -> spowodowanych :tick:

Generalnie ja to widzę tak:

Jeżeli wymieniasz więcej niż jeden wyraz w podstawowej formie, to tak długo jak żaden z wymienionych nie nawiązuje w jakikolwiek sposób do człowieka, to zawsze będą "one", nawet jeśli wszystkie wyrazy to rodzaj męski:

"ból i obrzęk spowodowani" :cross:-> spowodowane :tick:
    "zostali popełnieni wandalizm i zabór mienia" :cross: -> zostały popełnione :tick:
    "stolik, taboret i leżak przyniesieni do ogrodu" :cross: -> przyniesione :tick:
    "kogut i kurczak atakowani przez inne zwierzęta" :cross: -> atakowane :tick:
    "obraz i pomnik zabezpieczeni w gablocie" :cross: -> zabezpieczone :tick:
    "samochód oraz motor poddani naprawie" :cross: -> poddane :tick:

Dopiero przy nawiązaniu do człowieka jest podział:
    "napastnik i jego wspólnik zatrzymani podczas próby kradzieży"
    "chory wraz z opiekunką zaproszeni na wycieczkę"
    "podejrzana wraz z córką widziane na rynku" (być może "widziana" też by pasowało gdyby się mocno skupić tylko na podejrzanej, ale wtedy raczej dałbym "wraz z córką" na koniec zdania)
    "Michał i Marek pozbawieni praw do wykonywania zawodu"

Alana15

Member
    Polish
    natężenie, stopień -> spowodowanych :confused:
    natężenia, stopnia -> spowodowanych :tick:

Generalnie ja to widzę tak:

Jeżeli wymieniasz więcej niż jeden wyraz w podstawowej formie, to tak długo jak żaden z wymienionych nie nawiązuje w jakikolwiek sposób do człowieka, to zawsze będą "one", nawet jeśli wszystkie wyrazy to rodzaj męski:

"ból i obrzęk spowodowani" :cross:-> spowodowane :tick:
    "zostali popełnieni wandalizm i zabór mienia" :cross: -> zostały popełnione :tick:
    "stolik, taboret i leżak przyniesieni do ogrodu" :cross: -> przyniesione :tick:
    "kogut i kurczak atakowani przez inne zwierzęta" :cross: -> atakowane :tick:
    "obraz i pomnik zabezpieczeni w gablocie" :cross: -> zabezpieczone :tick:
    "samochód oraz motor poddani naprawie" :cross: -> poddane :tick:

Dopiero przy nawiązaniu do człowieka jest podział:
    "napastnik i jego wspólnik zatrzymani podczas próby kradzieży"
    "chory wraz z opiekunką zaproszeni na wycieczkę"
    "podejrzana wraz z córką widziane na rynku" (być może "widziana" też by pasowało gdyby się mocno skupić tylko na podejrzanej, ale wtedy raczej dałbym "wraz z córką" na koniec zdania)
    "Michał i Marek pozbawieni praw do wykonywania zawodu"
    BARDZO DZIĘKUJĘ za odpowiedź. Dużo rozjaśnia i układa w głowie.

rotan

Senior Member
    Polish
    Musisz sobie odpowiadać w takich sytuacjach jak nazwałabyś wymieniane rzeczy jednym słowem, grupowo

ból i obrzęk to objawy (one)
    samochód i motor to pojazdy (one)
    kogut i kurczak to zwierzęta (one)
    Michał i Marek to mężczyźni (oni)
    podejrzana i córka to kobiety (one)
    chory i opiekunka to ludzie (oni)

Na tej podstawie widzisz jak odmienić