oka matni

anthox

Senior Member
English - Northeast US
Cześć! Proszę mi pomóc jeszcze raz. :)

"Lecz myśl krążyła po objazdach, zmierzając z ukosa do drażliwego punktu. Niepokój nieznośny zapuścił mi w duszę chłodne jak stal wizerunki i już, już zbierał rozpierzchłe chwilowo oka matni, gdy wtem szczegół zewnętrzny skierował uwagę na co innego i ku mej głębokiej radości nie pozwolił dokończyć skojarzenia." (Grabiński, "Na tropie", 1922).

Wcale nie rozumiem, o co tu chodzi. Czy "matnia" w tym zdaniu to jakiś rodzaj sieci, za rybactwo czy co?

Dzięki bardzo.

• zaffy

Senior Member
    Polish
    Cześć! Proszę mi pomóc jeszcze raz. :) Proszę o pomoc jeszcze raz (sounds better)

"Lecz myśl krążyła po objazdach, zmierzając z ukosa do drażliwego punktu. Niepokój nieznośny zapuścił mi w duszę chłodne jak stal wizerunki i już, już zbierał rozpierzchłe chwilowo oka matni, gdy wtem szczegół zewnętrzny skierował uwagę na co innego i ku mej głębokiej radości nie pozwolił dokończyć skojarzenia." (Grabiński, "Na tropie", 1922).

Wcale W ogóle nie rozumiem, o co tu chodzi. Czy "matnia" w tym zdaniu to jakiś rodzaj sieci, za w rybactwie czy co?

Dzięki bardzo.

Na to wygląda. "Oka" mamy w zupie oraz w sieci rybackiej.

Ben Jamin

Senior Member
    Polish
    Cześć! Proszę mi pomóc jeszcze raz. :)

Wcale nie rozumiem, o co tu chodzi. Czy "matnia" w tym zdaniu to jakiś rodzaj sieci, za rybactwo czy co?

Dzięki bardzo.
    Oka mogą oznaczać różnego rodzaju przedmioty w kształcie pętli, wieloboku lub okręgu. Matnia to to samo co pułapka. Jednak z tego opisu nie można wysnuć nic więcej na temat wizji bohatera opowiadania. Autor prawdopodobnie zabrał je ze sobą do grobu, chyba, że matnia jest opisana w innym fragmencie książki.

anthox

Senior Member
    English - Northeast US
    Dziękuję za odpowiedzi!

W tej sytuacji, bohater wraca od zamku gdzie młoda hrabina została zamordowana puginałem w piersi (więc te "chłodni jak stal wizerunki" chyba przypominają ten cios). Dziwny wypadek mu przeszkadza, mianowicie że gdy wcześniej chodził do tego zamku, chociaż dzień był jasny i słoneczny, miał te omamy, że zapadała noc, pojawiła księżyc, a wszystko wyglądało tak jak poprzednia noc tuż przed morderstwo. Myśli, że coś znaczącego tkwi w tym wypadku, ale boi się więcej pomyśleć o tym.

Więc, ten obraz zbierających ok matni przez jego "niepokój" wyraża metaforycznie te uczucie, że prawdopodobno odkryje coś straszliwego, jako sieć powoli owijając wokół niego?

Last edited:

jasio

Senior Member
    "Matnia" może znaczyć różne rzeczy, w szczególności część sieci rybackiej: matnia – Wikisłownik, wolny słownik wielojęzyczny - co w tym kontekście chyba jest najbliższe, choć metaforyczne.

Więc, ten obraz zbierających ok matni przez jego "niepokój" wyraża metaforycznie te uczucie, że prawdopodobno odkryje coś straszliwego, jako sieć powoli owijając wokół niego?
    Myślę, że coś w tym rodzaju. Albo różne źródła jego niepokoju albo liczne fakty, które zna czy różne widzenia zamykają się wokół niego jak sieć albo pułapka. Albo po prostu ten niepokój narasta nie zostawiając drogi wyjścia.

Takbym to interpretował na podstawie tego fragmentu, który przytoczyłeś.