"Pół" fałszywi przyjaciele

Discussion in 'Polski (Polish)' started by miguell, Jul 1, 2014.

 1. miguell Senior Member

  Polonia
  Polaco
  Witam wszystkich

  Chciałbym zapytać o zjawisko fałszywych przyjaciół w języku. Wiem na czym ono polega, ale zastanawiam się, co ze słowami, które są fałszywymi przyjaciółmi tylko w jednym ze znaczeń.
  Czy takie słowa też można w ten sposób nazwać?
  Na przykład: polskie słowo "burdel" i hiszpańskie "el burdel" pokrywają się w znaczeniu dom publiczny. Nie mniej jednak hiszpańskie "el burdel" nie znaczy "burdel" w znaczeniu "bałagan" Podejrzewam, że we wszechobecnym angielskim też są takie przypadki semantyczne
  Jak nazywają się takie słowa? Semi falso amigo? (pół fałszywy przyjaciel) ;p

  Pozdrawiam
   
  Last edited: Jul 1, 2014
 2. Ben Jamin Senior Member

  Norway
  Polish
  Nie rozumiem, dlaczego używasz słowa „burdel” po polsku i hiszpańsku jako przykładu „false friend”. Właśnie ono jest zarówno podobne w brzmieniu jak i ma to samo znaczenie podstawowe (główne). Jest to właśnie „autentyczny przyjaciel”. Inne znaczenia tego słowa po polsku są znaczeniami drugorzędnymi, przenośnymi, slangowymi. Słowo „burdel” w znaczeniu „bałagan” po polsku ma takie przenośne i slangowe znaczenie wtórne.
  Jak można oczekiwać, żeby takie znaczenia wtórne miały być takie same, i dlaczego mielibyśmy je nazywać „fałszywymi przyjaciólmi” jeżeli tego samego znaczenia wtórnego nie mają?
  Każde słowo ma wiele znaczeń. Na ogół jedno podstawowe, oraz znaczenia wtórne, a też drugiego, trzeciego, a nawet czwartego rzędu. Im dalej się oddalamy od znaczenia podstawowego tym bardziej te znaczenia będą nieoczekiwane i przypadkowe.
  Dlatego nie widzę potrzeby tworzenia terminu dla słow, które brzmią tak samo lub podobnie, ale mają podobne tylko jedno ze znaczeń, ponieważ jest to sytuacja.
  Jako ciekawostkę dodam, że po norwesku jeżeli ktoś chce być obrazowy i dosadny, to określi straszny bałagan jako „bombet horehus”, czyli „zbombardowny burdel”. Samego słowa „bordell” (burdel) jednak nigdy nie używa się w tym znaczeniu przenośnym.
   
  Last edited by a moderator: Jul 23, 2014
 3. miguell Senior Member

  Polonia
  Polaco
  Tylko zapytałem xd
   
 4. Thomas1

  Thomas1 Senior Member

  polszczyzna warszawska
  Hiszpańskie słowo "burdel" też ma przenośne znaczenie, całkiem bliskie polskiemu:

  burdel.
  (Del cat. bordell o prov. bordel).
  1. m. Casa de prostitución.
  2. m. coloq. Casa o lugar en que se falta al decoro con ruido y confusión.
  Real Academia Española © Todos los derechos reservados
   
  Last edited: Jul 1, 2014

Share This Page

Loading...