počáteční / začáteční

MasterPolish

Senior Member
Polski
Pravidlo palce: počáteční a začáteční

Ahoj! Je-li nějaký kategoriální rozdíl mezi těmito dvěma slovy?
Vím, že je jen počáteční fáze a počáteční kapitál, ale existují jak počáteční, tak začáteční písmeno.
Přečetl jsem definice na Přiručce, však nejsem z toho o moc chytřejší…

Last edited by a moderator:
  • impalerbxl

New Member
    Czech
    Ahoj, považoval bych je za synonyma - kromě ustálených výrazů, jako jsou ve tvých příkladech i jinde.

Počáteční je formálnější, málokdo by tento výraz použil v běžné řeči.

bibax

Senior Member
    Czech (Prague)
    Dovolím si nesouhlasiti. Počáteční používám daleko častěji než začáteční.

Již jsme tu v minulosti měli dotaz na rozdíl počátek/začátek. Zdá se ale, že příslušné závěry neplatí pro odvozená přídavná jména počáteční/začáteční.

Počáteční se používá v souvislosti s počátečním (též výchozím) stavem. Často lze nahradit synonymem výchozí.

počáteční stav, počáteční podmínky, počáteční (Cauchyho) úloha, počáteční nadšení, ...
    "Počátečním účtem rozvažným otevíráme na začátku účetního období jednotlivé účty."

Začáteční mi zní spíše jako vztahující se k začátečníkům (jako začátečnický):
    sjezdové lyže začáteční
    začáteční kurs tance
    rodajlendky: nosné slepice vhodné pro začáteční chovatele
    běžecká obuv pro profesionální i začáteční běžce
    U osob bych asi použil spíše začínající (viz film "Případ pro začínajícího kata", a ne začátečního kata).

Lze samozřejmě najít i příklady, kde začáteční se vztahuje k začátku:
    začáteční a koncový hřebenáč (hřebenáč na začátku, kterým se začíná, a ne pro začátečníky);

Osobně bych ale v následujících případech použil počáteční (tón, ale i písmeno mám raději počáteční) nebo výchozí (zastávka):
    "Už v názvu najdete vyznačení rytmu, tóninu, začáteční tón, minimální a maximální tón a půltónový rozsah."
    "Každý hráč dostane na začátku papírek, kde je napsaná začáteční a konečná zastávka."

Začáteční mám vyhrazeno pro začátečníky. :) Ale nevzpomínám si, že bych to někdy použil (nepořádám kursy, ani neprodávám zboží pro začátečníky). Naproti tomu počáteční jsem použil snad 1000×. Nejčastěji samozřejmě v matematice, fysice, chemii, apod. Nikdy bych například neřekl začáteční rychlost tělesa nebo začáteční příznaky chřipky.

Last edited:
    < Previous | Next >