Podgłośnić vs. zrobić głośniej , przyciszyć vs. zrobić ciszej

zaffy

Senior Member
Polish
Często słucham radia, zwłaszcza RMF, i jak rozmawiają z kimś przez telefon przy jakiś konkursach i są sprzężenia, to proszą, żeby ściszyć swój odbiornik mówiąc "Zrób ciszej". Spotykam też przeciwieństwo, czyli "Zrób głośniej". Czy dla was to są normalne formy? Ja ich po prostu nie znoszę. Wręcz się denerwuje słysząc coś takiego. Brzmi to dla mnie koszmarnie. Czy tylko na południu się mówi "Przycisz to!/Podgłośnij to!"?

• rotan

Senior Member
    Polish
    W takim kontekscie moze i powiem
    Ale wydajac polecenie to w 99% przypadkow tylko tamte dwa

Henares

Senior Member
    Polish
    U mnie w domu na Mazowszu spodziewałbym się raczej różnych wariacji na temat „przyciszyć”, „ściszyć”, „podgłośnić”, „pogłśnić”. Edit: „zrób ciszej” jest mocno nieformalnym zwrotem i powiedzenie tego do obcej osoby w radiu wydaje mi się niezbyt eleganckie.

rotan

Senior Member
    Polish
    Tak czy owak, akurat radio z reguly jest prowadzone dosyc luzacko, to nie wystapienia rzadowe 😊

Ben Jamin

Senior Member
    Polish
    Często słucham radia, zwłaszcza RMF, i jak rozmawiają z kimś przez telefon przy jakiś konkursach i są sprzężenia, to proszą, żeby ściszyć swój odbiornik mówiąc "Zrób ciszej". Spotykam też przeciwieństwo, czyli "Zrób głośniej". Czy dla was to są normalne formy? Ja ich po prostu nie znoszę. Wręcz się denerwuje słysząc coś takiego. Brzmi to dla mnie koszmarnie. Czy tylko na południu się mówi "Przycisz to!/Podgłośnij to!"?
    Tak, to dla mnie normalne słowa, tak jak i "przycisz" lub "ścisz". "Podgłośnij" natomiast brzmi dla mnie okropnie. Dlaczego "pod-"? Ten przedrostek nie pasuje tu zupełnie.

rotan

Senior Member
    Polish
    Dla mnie 'podglosnij' nie jest niecodzienne, zetknalem sie z tym
    Nawet uznajac ze zle to brzmi, to w sumie jaki przedrostek bardziej by pasowal niz pod-, zakladajac ze ma byc koniecznie zastosowany

rotan

Senior Member
    Polish
    O, z takimi sie w moim rejonie nie spotkalem
    Forma 'przycisz' jest tutaj uzywana, ale rzadziej niz 'scisz'

zaffy

Senior Member
    Polish
    "Zgłośnij" albo "pogłośnij".
    Tutaj na południu nikt tak nie mówi. Ciekawa sprawa. "Pogłośnij" brzmi dla mnie tak jakby ktoś mówił bardzo szybko lub niedbale i ominął 'd' i być może sam to robię w szybkiej mowie. Natomiast pierwszy raz słyszę "zgłośnij".

rotan

Senior Member
    Polish
    No mowie, raczej nie ma jakiegos konkretnego powodu dla ktorego nie mialoby byc pod-, poza osobistymi wrazeniami
    Sa inne wyrazy gdzie ten przedrostek tez okresla wyjscie ponad pierwotny stan lub poziom
    podbic albo podwyzszyc (np oferte), podrasowac (np samochod)
    No i podglosnic, np. radio
    Mimo iz sam znacznie czesciej uzywam 'daj glosniej', to 'podglosnij' jak najbardziej sie tutaj nad morzem zdarza

zaffy

Senior Member
    Polish
    Zrób głośniej. Pod jest przeciwieństwem zwiększania w moim rozumieniu.
    Ooo....czyli to co w radio. To jest właśnie ta najdziwniejsza forma, chyba nie tylko dla mnie. Nawet o niej nie wspomnieli w tym artykule wyżej podlinkowanym.