postanowiłem napisać jeszcze jeden list

hash

Member
English
Can someone please translate for me

Kochany

Postanowilem napisac jeszcze jeden list i tym razem wreczyc Go Tobie. Niestety to polska wersja, ktora wg mnie bardziej przedstawia prawde, jaka chcialm Ci przekazac!

Przez cale zycie balam sie milosci. Uwazalam, ze milosc jest bardziej przerazajace niz smierc.

Milosc polega nie na jej cudownej kruchoci. Przez milosc chcemy, zawlaszczyc druga osobe, ale chwila triumfu jest zarazem chwila ostatecznej kleski. Nie chce by to nam sie przytrafilo.

Droga do bycia z Toba i do sercia Twego nie byla uslana rozami. Jednak kiedy sie ja pokonalo zrozumialam jak bezbarwne bylo moje zycie bez Ciebie. Zewsze mialam wszystko, a tak naprawd nic, teraz nie mam nic, tylko Ciebie I jestem bardziej szczesliwa. Przez 8 miesiecy kazdego dnia moje uczucia sie poglebialy i utwardzaly przeradzajac sie w milosc.

Wiem, ze nie jestem pozbawiona wad chcialabym cie przeprosic za chwile w ktorych Cie zewiodlam I zranilam. Popelnilem w zyciu wiele bledow, ktorych zaluje. Obiektywnie patrzac na swoje postepowanie, widze jak daleko mi jest nie do perfekcji lecz do przecietnosci.

Nie mozna zmienic sie z dnia na dzien. Wszystko wymaga czasu i poswieceniea. Nie ma jednek rzeczy niemozliwych I wierze, ze uda mi sie zmienic moje zycie. Poza tym warto jest dazyc do perfekcji w swiecie pozbawiowym wszelkich wartosci i idealow.

• Monica610

Senior Member
    Polish
    I hope it will help you but may be full of mistakes...

My love,
    I've decided to write one more letter and hand it to you this time. Unfortunately this is the Polish version which, in my opinion, in a better way shows the truth that I wanted to tell you.

All my life I've been scared of love. I thought that love was more scary than death.

Love is not about its marvellous fragility. Through love we want to appropriate another person but the moment of triumph is simultaneously the moment of the final defeat. I don't want it to happen to us.

The path to being with you and to your heart wasn't all roses. But when I managed with it I understood how colourless my life was without you. I've always had everything but nothing indeed, and now I have nothing but you and I'm more happy. During 8 months every day my feelings were getting deeper and tougher becoming love.

I know that I'm not devoid of disadvantages and I'd like to apologise for the moments when I let you down and hurt you. I made a lot of mistakes in my life which I regret. Looking objectively on my behaviour I can see how far I am not to the perfection but to the averageness.

You cannot change yourself immediately. Everything needs time and sacrifice. However nothing is impossible and I believe that I'll be able to change my life. Moreover it's worth to aim to the perfection in a world devoid of all values and ideals.

< Previous | Next >