poszycie/runo i podszyt/podszycie LAS

nasti

Senior Member
Polish
Dzien dobry deszczowo :)

Nie wiem jak rozroznic te pary synonimow :

poszycie/runo lesne i podszyt/podszycie

Internetowy slownik PWN nie pomaga i tu.

Zgaduje, ze poszycie i podszyt to terminy bardziej naukowe... Macie jakies pomysly ?

Najwiecej problemu mam z poszyciem, moze to runo potocznie ?

Dziekuje za wszelkie komentarze ! :)

• nasti

Senior Member
    Polish
    Dziekuje fragile1 za odpowiedz :)

Nie chodzilo mi o to, co znaczy poszycie / runo i podszyt / podszycie, tylko jaka jest roznica (jezykowa) miedzy slowami (jakie niuanse sa miedzy nimi) :

poszycie / runo

i

podszyt / podszycie

Slowniki i wiki mowia, ze to to samo, ale ... nie ma synonimow idealnych ! Moze niektore z tych terminow sa bardziej naukowe, inne mniej ? Jedne czesciej uzywane, inne mniej ?

Pozdrawiam ! :)

Thomas1

Senior Member
    polszczyzna warszawska
    poszycie/runo

Wydaje się, że nie są to synonimy dla niektórych:
    Wnioski nasuwają się same - doszło do zniszczenia runa i poszycia w lesie będącym w rezerwacie przyrody, na obszarze kilku hektarów wycięto drzewa i krzewy, uszkodzono i pomalowano pnie drzew.
    http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2147,article,2930

Gdy drzewa są ulistnione w lesie panuje gesty mrok, dlatego nie ma tu prawie żadnego poszycia, a runo jest bardzo skromne.
    http://www.glinna.pl/nadlesnictwo_puszcza.php

W poszyciu dominuje dereń i kruszyna, a w runie szczyr trwały, pokrzywa, czyściec leśny
    i turzyce.
    http://209.85.229.132/search?q=cach...ie&cd=20&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a
    Chociaż w języku potocznym ludzie mogą ich używać wymiennie. Jeśli chodzi o mnie to użyłbym runo (leśne), ze względu na to że poszycie kojarzy mi się z czymś innym. Co więcej nie wiedziałem, że to są synonimy. Tu jest zdjęcie obydwu, ale jak je odróżnić?

Jeśli miałbym rozróżnić między runem a poszyciem to na podstawie przytoczonych powyżej zdań i zdjęcia, wydaje mi się, że runo to rośliny wystające nieco ponad ziemię: grzyby, kwiaty, itp. a poszycie to byłoby to wszystko co porasta ziemię, tzn. zakrywa ją, tu przykładem, który przychodzi mi do głowy jest mech lub dereń. Poszycie tworzy coś w rodzaju trawnika, a to co z niego wystaje i nie jest wyższe niż krzaki to runo. To jednak tylko moje przypuszczenia, które mogą być różne od tego jak jest faktycznie.

nasti

Senior Member
    Polish
    Bardzo Ci dziekuje Thomas1 za Twoje przemyslenia, ktore wydaja mi sie bardzo rozsadne.

"To jednak tylko moje przypuszczenia, które mogą być różne od tego jak jest faktycznie. "

Postaram sie wiec sprawdzic w jakims zrodle ksiazkowym i potwierdzic tutaj. Robie podobne poszukiwania slow francuskich i musze powiedziec, ze z polskimi jest trudniej. Slowniki, ktore mam pod reka nie sa bardzo precyzyjne, Wikipedia polska tez bardziej okrojona od francuskiej. Albo to po prostu moje lenistwo intelektualne ;).