różnica semantyczna między "będę robić" a "będę robił"

< Previous | Next >

tkekte

Senior Member
Russian/Israel
Nie zdołam ją poczuć... np. "będę śniła" (widziełem to w tekstu jednej pieśni) i "będę snić".. w czym się różni sens tych dwóch fraz? Czy "będę robił" wyraża możliwość a "będę robić" pewność?

Dziekuję zgory za jakąś pomóc... i mam nadzieję że mój post jest zrozumiałym. :)

• Kucharek

New Member
    Nie zdołam ją poczuć... np. "będę śniła" (widziałem to w tekście jednej pieśni) i "będę śnić".. w czym się różni sens tych dwóch fraz? Czy "będę robił" wyraża możliwość a "będę robić" pewność?

Dziekuję z góry za jakąś pomoc... i mam nadzieję że mój post jest zrozumiały. :)
    Post jest jak najbardziej zrozumiały :)

Między "będę śniła" i będę śnić" nie ma żadnej różnicy w znaczeniu, może poza tym, że w pierwszej frazie wiemy, że wykonawca czynności jest płci żeńskiej ;)

.Jordi.

Senior Member
    polonès
    Nie zdołam ją poczuć... np. "będę śniła" (widziełem to w tekstu jednej pieśni) i "będę snić".. w czym się różni sens tych dwóch fraz? Czy "będę robił" wyraża możliwość a "będę robić" pewność?

Dziekuję zgory za jakąś pomóc... i mam nadzieję że mój post jest zrozumiałym. :)
    Polecam przeczytanie poniższych odpowiedzi na pytania podobne do Twojego, mam nadzieję, że wyjaśnią one wszystkie wątpliwości.

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5040
    http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2836

dn88

Senior Member
    Polish
    Nie jestem w stanie jej wyczuć/Nie mogę jej wyczuć... np. "będę śniła" (widziałem to w tekście jednej piosenki) i "będę śnić".. jaka jest różnica w sensie tych dwóch wyrażeń? Czy "będę robił" wyraża możliwość, a "będę robić" pewność?

Dziekuję z góry za jakąkolwiek pomoc... I mam nadzieję że mój post jest zrozumiały. :)
    Personally, I prefer "będę robił/robiła", "będzie robił/robiła", "będą robili/robiły", "będziemy robili/robiły", etc. to their respective infinitive variants.

Thomas1

Senior Member
    polszczyzna warszawska
    Podobnie jak dn88, ja też preferuję wersje z imiesłowami. Te z bezokolicznikiem są ciut zbyt bezosobowe--moje odczucie. Różnica semantyczna polega na tym, że wersja z imiesłowem przekazuje więcej informacji--rodzaj podmiotu.
    Nie zdołam jej powyczuć... np. "będę śniła" (widziałem to w tekście jednej pieśni (piosenki to słowo, które jest używane we współczesnym polskim, pieśń sugeruje raczej piosenkę religijną) i "będę śnić".. w czym się różni sens (bardziej po polsku, jaka jest różnica w sensie/znaczeniu) tych dwóch fraz? Czy "będę robił" wyraża możliwość a "będę robić" pewność?

Dziękuję z góry za jakąś pomoc... i mam nadzieję że mój post jest zrozumiały. :)
    Post jest jak najbardziej zrozumiały :) :tick:

Między "będę śniła" i będę śnić" nie ma żadnej różnicy w znaczeniu, może poza tym, że w pierwszej frazie wiemy, że wykonawca czynności jest płci żeńskiej ;)
    Tom

< Previous | Next >