Sașiu

Francelho

Senior Member
Español de Andalucía
Buna! Care este cuvântul în româna pentru a desemna o persoana care păstrează cei doi ochii săi, dar care acești sunt încrucișați? Am găsit sașiu, dar nu știu dacă este cuvântul cel potrivit sau dacă este un cuvânt destul de cunoscut.

Te ai dat seama că prietenul său este sașiu?

Mulțumesc mult!

• farscape

mod-errare humanum est
    Romanian
    jazyk are dreptate, ca de obicei: sașiu/sașie este termenul popular pentru o persoană care are strabism.

Expresia a se uita cu un ochi la slănină și cu altul la făină mai poate fi întâlnită și sub forma a se uita cu un ochi la gaie și cu altul la tigaie.

Later,
    .

just4myself

New Member
    Romanian, F
    Acesta e primul meu post
    Foarte interesant, eu credeam ca se scrie șașiu, dar am cautat in dicționar și ambele sunt bune

Francelho

Senior Member
    Español de Andalucía
    Atunci, care ar fi după voi forma cea mai comună; sașiu sau șașiu?

Last edited:

farscape

mod-errare humanum est
    Romanian
    Forma 'populară' este șașiu iar cea recomandată de dicționare este 'sașiu' - deși forma șașiu este și ea menționată în unele dicționare.

Pentru o exprimate îngrijită, folosește sașiu, dar toată lumea va înțelege despre ce e vorba dacă folosești șașiu.

Cel mai simplu - strabic/strabism :)

f.

Zareza

Senior Member
    Romanian
    Poate că șașiu este în dicționar, dar nu l-am auzit niciodată pronunțat. Ca să nu spun că dacă l-aș fi auzit, aș fi zis că este greșit.

Într-adevăr, provine din turcă - șası (pronunțat șasî) (și în Dicționarul Etimologic Român 1958-1966 încă exista varianta șașíu), doar că limba română este vie, precum românul care o vorbește. Așa că acesta nu a stat mult pe gânduri și astăzi pronunță: sașiu.

Poate ca să diferențieze de

ȘASÍU, șasiuri, s. n. 1. Cadru rigid de rezistență care se montează pe osiile unui vehicul cu tracțiune mecanică și care susține caroseria. 2. Nume purtat de diferite tipuri de rame sau de cadre, folosite în industrie, în legătoria de cărți, în tipografie etc. – Din fr. châssis.