Serbian (BCS): remenarija

Black Mamba

Senior Member
serbe et français-Paris
Zdravo svima!

Moze li mi neko objasniti sta znaci ova rec? Remenarija se nalazi u sklopu neke industrijske infrastrukture (ako je od pomoci).

Hvala svima unapred.

• Bojan

Member
    Srpski
    U Rečniku srpskohrvatskog književnog jezika iz 1973 remenarija je samo roba koju izrađuje remenar, međutim iz konteksta je jasno da se misli na mesto gde se ta roba proizvodi, pa je ili reč nesrećno izabrana ili se radi o nekom žargonu. Ja je definitivno ne bih koristio jer zvuči i arhaično.

Duya

Senior Member
    Whatever
    Većina od desetak pogodaka na internetu odnosi se na neku radionicu unutar jasenovačkog logora. Tako da je verovatno u pitanju radionica za proizvodnju remenja.

Black Mamba

Senior Member
    serbe et français-Paris
    Hvala puno Bojane, ja sam ovu rec sada prvi put videla (zato sam pitanje i postavila) tako da si verovatno u pravu.

Duya, puno ti hvala, nikada ne bih odgonetnula smisao, jer mi nazalost ni rec "remenje" nije bila poznata do sada. Da li se pak "remenje" koristi cesce u odnosu na "remenarija" ili sam ja samo totalno neupucena?

Hvala vam puno!

Bojan

Member
    Srpski
    Svakako se češće koristi reč remenje, mada retko, a kaiševi je u svakodnevnoj upotrebi.

Last edited:

stikla

New Member
    Hrvatski (Croatian)
    Samo bi se kratko nadovezao na temu i potvrdio da se pod remenarijom ovdje misli na prostor u kojem se izradjuju remeni, a ne na robu direktno (remene).

Last edited by a moderator: