short text from a man to woman

mysik

New Member
Czech
Please, could someone help me to translate short text from English into Polish, said from a man to a woman, it's text for a letter. Letter X stands for the name of a lady

I need to translate this:

-I know it's not easy with me, but I love you with all my heart and I always will. After death of my parents you are the only light in my life, please let me love you. I am sure I can make you happy in your life, please give me the chance to do so. I cannot stop myself dreaming and thinking about you, I love you and I would do everything just to make you happy, just to see your beautiful smile, to hear your voice, to see my beautiful X. I love you, let me be a man of your heart.-

Thank you very much

• Virtuose

Senior Member
    Polish/Poland
    Hello

"Wiem, że niełatwo ze mną wytrzymać, ale kocham Cię z całego serca i zawsze będę kochał. Po śmierci moich rodziców jesteś dla mnie jedynym światłem, proszę, pozwól mi Cię kochać. Jestem pewien, że mogę dać Ci szczęście, proszę, daj mi szansę, żeby to zrobić. Nie mogę przestać marzyć i myśleć o Tobie. Kocham Cię i zrobiłbym wszystko, żebyś była szczęśliwa, żeby tylko zobaczyć Twój piękny uśmiech, usłyszeć Twój głos, zobaczyć moją piękną X. Kocham Cię, pozwól mi być wybrankiem Twojego serca."

Attention! X (standing for a name) must be in an appropriate polish declination form. If you don't know it, it would be better to put "...zobaczyć moją piękną kobietę o imieniu X..." (to see my beautiful woman whose name is X) :)

Last edited:

BezierCurve

Senior Member
    Attention! X (standing for a name) must be in an appropriate polish declination form. If you don't know it, it would be better to put "...zobaczyć moją piękną kobietę o imieniu X..." (to see my beautiful woman whose name is X) :)
    ... or:

"... zobaczyć Cię, X, moja piękna.".

(Although X should be here in vocative, nominative is also acceptable.)
    Good luck.

EDIT: How could I leave out that important bit...

Last edited: