Slovak: teplá = teplé počasie

Encolpius

Senior Member
Hungarian
Zdravím, napadlo ma slovo "teplá" ako synonymum pre horúčavu. V krátkom Slovníku slovenského jazyka som nič nenašiel, ale vo veľkom áno, čiže asi výraz "teplá" zrejme existuje, potom som našil na webu dva odkazy, vety. Moja otázka: je správne v hovorovej slovenčine povedať niečo ako: Radšej počkajme, až nebudú také teplá. :confused: Ide mi o výraz "také teplá". Ďakujem, Encolpius
 
 • Marek_D

  Member
  Slovak
  “Také teplá” je nominatív množného čísla od “také teplo”. Dá sa tiež povedať “také horúčavy” (namiesto “taká horúčava”).

  Použiť nominatív množného čísla (teplá/horúčavy) sa hodí v situáciách, kde chcete zvýrazniť fakt, že to teplo/horúčava, sa vyskytuje vonku už nejaký čas, napríklad niekoľko dní (možno týždňov/mesiacov) po sebe.

  Radšej počkajme, až nebudú také teplá.
  V tejto vete sa dá použiť aj “také horúčavy”.

  Podobné príklady:
  Vonku sú/máme strašné teplá/horúčavy už druhý mesiac.

  Do Španielska v auguste nechoďme; tam sú vtedy príliš veľké horúčavy!

  My tu mávame v lete strašné teplá!
  (“Teplá” v tomto kontexte znamená vlastne “teplotné/horúce vlny”, "prívaly tepla")
   
  Last edited:

  vianie

  Senior Member
  Slovak
  Prepáč, nie je to celkom nesprávne.

  Je to skôr otázka jazykového vkusu a ja to veľmi nepoužívam, pretože mi tá konštrukcia potom vyznieva dosť česky.

  Jednoducho sa snažím o akúsi rovnováhu medzi používaním výrazov, ktoré vyslovene "zaváňajú" bohemizmom a výrazov, pri ktorých je slovenčina "sebestačná".
   

  numerator

  Senior Member
  Hungarian, Slovak
  V súvislosti s horúcim počasím je na území západného Slovenska celkom prirodzené používať "český" tvar horko / horká, prípadne vedro / vedrá.

  "Horko" vo význame "horúčava" počujem bežne (tu v Bratislave), ale "vedro" ešte nikdy. Možno sa to používa v nejakom inom regióne? (Záhorie?)
   
  Top