Slovene: dvojina in "ali/oziroma"

Gavril

Senior Member
English, USA
Dober dan,

Ali je pravilno uporabljati dvojino tukaj? :

Če delavec poleg svojega rednega dela samo delno nadomešča odsotnega delavca, določita odstotek (%) dodatka vodja kadrovske službe ali generalni direktor na podlagi pisne ocene vodje oddelka, v katerem je zaposlen delavec, ki nadomešča, s sklepom glede na dodatne obremenitve.

Mislil sem, da dvojina ni ustrezna ko osebek je dva stamostalnika, ki ju povezuje veznik kot "ali", "oziroma", itd. (za razliko od "in").

Hvala,
G.

• Irbis

Senior Member
    Slovenian, Slovenia
    Zanimivo vprašanje.
    Pri ali se res bolj običajno uporablja ednina, mislim pa, da ni striktnega pravila.
    Nekoč sem se celo nekaj ukvarjal s tem, da sem delal statistiko, pa ni bilo kakšnih zelo jasnih rezultatov. Najredkeje se dvojina uporablja pri oziroma, potem pri bodisi - bodisi, potem pri ali, zanimivo pa je bila kar pogosta pri ali - ali (ampak tukaj razvrščanje ni tako zanesljivo). Ampak povsod je ednina pogostejša. Ampak dvojine je pri tovrstnih primerih vsaj 10 % (v korpusu Gigafida).
    Pri ne - ne in niti - niti sta pa dvojina in ednina precej izenačeni (je pa tukaj precej razlike, ali je osebek pred ali za povedkom).

GrayRogue

Member
    Slovenian
    Jaz bi tukaj kot slovenist in lektor dal ednino: "določi odstotek (%) dodatka vodja kadrovske službe ali generalni direktor". Gre namreč za ali (določi eden ali drugi).

V korpusih (ki ponazarjajo rabo jezika) pa so seveda tudi primeri napačne, odsvetovane ipd. rabe.

Irbis

Senior Member
    Slovenian, Slovenia
    Ampak ali je res eden ali drugi, načeloma bi bilo možno, da se tudi skupaj dogovorita, ker ne piše ali - ali ali bodisi - bodisi. V bistvu je pravilo slabo napisano, kaj pa, če oba izdata sklep, in to z različnima odstotkoma dodatka?

GrayRogue

Member
    Slovenian
    Ampak ali je res eden ali drugi, načeloma bi bilo možno, da se tudi skupaj dogovorita, ker ne piše ali - ali ali bodisi - bodisi. V bistvu je pravilo slabo napisano, kaj pa, če oba izdata sklep, in to z različnima odstotkoma dodatka?
    Če bi oba določila (ne glede na odstotek), bi dal in: določita odstotek (%) dodatka vodja kadrovske službe in generalni direktor. Kolikor vem, ni treba, da sta oba ali, ampak je dovolj le eden.

Tudi v splošnem govoru bi recimo bilo: Prideš ti ali (pride) on?
    Malo čudno bi se slišalo: Prideta ti ali (pride) on? Čeprav mogoče v katerem narečju uporabljajo tudi to. o_O

Ampak mogoče bo kdo drug znal kaj več povedati o tem.