Slovene: Semantična razlika med prihodnosto skozi "bo" in čisto dovršno obliko glagola

< Previous | Next >

Roy776

Senior Member
German & AmE
Živijo vsi skupaj,

moje vprašanje je kot v temi sem napisal. Kakšna je semantična razlika med prihodnosto skozi "bo" in spregano dovršno obliko glagola?

Na primer:

1) Biram knjigo = Zdaj v tem trenutku jo biram.
2) Bom biral knjigo = Opisuje dejanje kot v teku v prihodnosti (kot angleško "I will be reading the book")
3) Prebiram knjigo = ???
4) Bom prebiral knjigo = ???

Če moji primeri niso točni, tak bil bi hvaležen za popravke in točne.

Vnaprej že vam zahvaljujem :)

• Panceltic

Senior Member
    Slovenščina
    Živjo!

V slovenščini dovršna oblika ne pomeni avtomatsko prihodnosti, kot je to v zahodnoslovanskih jezikih. Normalno rečemo "Jutri bom prebral knjigo." V določenih primerih lahko uporabimo tudi sedanjik, npr. "Jutri preberem knjigo, nato pa grem k zdravniku", ampak ni nobene razlike od "Jutri bom prebral knjigo, nato pa bom šel k zdravniku".

Poglejmo tvoje primere. Glagol je brati, dovršnik prebrati, sekundarni nedovršnik prebirati.

Sedanjik:

Berem
    knjigo. = Zdaj berem knjigo. Lahko je v tem trenutku, lahko v tem časovnem obdobju (npr. ta teden berem knjigo).
    Preberem knjigo. = ponavljajoče dejanje. Npr. vsak mesec preberem (eno) knjigo.
    Prebiram knjigo. = poudarjeno "continuous", s tem se ukvarjam dlje časa.

Prihodnjik:

Bral bom knjigo. = V prihodnosti bom bral knjigo (traja dlje časa), ni nujno, da jo bom tudi do konca prebral.
    Prebral bom knjigo. = V prihodnosti bom prebral knjigo (do konca).
    Prebiral bom knjigo. = enako kot sedanjik, poudarjeno je trajanje dogajanja.

Preteklik:

Bral sem knjigo. = V preteklosti sem bral knjigo, ni nujno, da sem jo tudi do konca prebral.
    Prebral sem knjigo. = V preteklosti sem prebral knjigo (do konca)
    Prebiral sem knjigo. = enako kot sedanjik in prihodnjik

Ne vem, če sem dobro razložil

Roy776

Senior Member
    German & AmE
    Zelo dobro si to razložil, že vse je zame bolj ali manj jasno :) Opazil sem, da obstaja razlika med rabo dovršne oblike v zahodnih jezikih in v slovenščini, ampak nisem mogel najti ne vzorca ne razlage.

Najlepša hvala!

< Previous | Next >