Slovenian: slangs and dialects

Agatka

New Member
Polish -> Poland
I need a help in Slovenian. I need to prepare a discussion at the university. The topic is Slovenian Language (in generaly and its dialects and slangs). So... could anyone from Slovenia help me and write me some sentences (in Slovenian of course) using only any dialect (narečje) and something using only slang, please?? I would be really gratefull! Lepo prosim ;)

• Irbis

Senior Member
    Slovenian, Slovenia
    Ja, nevem kako b to sploh napisu. Tko dialekt kot tud sleng so ponavad sam govorita. Sm pa tud že mal vn iz čist tazadnga slenga, bom probu prbližn tko napisat, kokor bi zvenu, če b s kakšnmu lokalcem govoru. Bl po lublansk b reku.

Za dialekt bom kr prepisu eno kratko zgodbo iz knjige "Kaku su živejli in si dejlali kratek cejt" (avtorica Andreja Žele) u pivškem narečju:

Ku jə murje uotéklu

Tudi nəš člouk se jə žjə uod nekdej spašéjvou, kašni nejki suə mougli bət naši kraji djeləč nazaj.
    Taku suə stari lədjé radi pərpoudávali, də jə blu u Kušánski dulini murje, na Nánosi pa nej bi bla rinka za pərvezávanje brak. Tu suə pusjebej radi puslušali uətruoci. Use suə si zapounli, in poutli kumej čakali, kdaj buədo u Trsti vídli tu múrje. Šjə dənəs nəm jə žou, də se jə svejt taku dvignu, kukər suə te vejdli povejdət stari lədjé, in də jə múrje taku djéləč uotéklu.

En tak najstniški internetni sleng bi bil tole:

AŁenka (saii tko pisHe u rojstnm Łistu ) a.k.a. AŁŁy se je rodiŁa maja 1991 … cHe znasH seštet 1+1 siii sigurn zHe ugotoviŁ d je stara 15 Łet (4 dni mŁajsHa kt jsht HaHa tmaŁa ) kot idte zHe po sŁikcaH je prevecH ŁusHkana tko d o zunanjosti nbom tuki nakŁadala jsHt te pupe še nikoŁ u Łajfu (od tkrt k jo puznam in to ni maŁ 8 Łet sm jo mogŁa gŁedat u sQŁ ) nism idŁa u bedu … edno hepi … pŁou nmorsH d vrjamsH … & cHe je ona dobre voŁe poŁ so usiiii okoŁ nje dobre voŁe k to je tko Łike naŁezŁivo a esH zna tut posŁušat pa edno proba pomagat … še posebi cHe so kaki bŁemi s tipi to so pa eetQ edno Z njo je edno u medu in bo sHŁa ona zdeii z nami vn waaaa k drgacH ona prsega na BS … k d je tm kei zanimiuga poŁ pa kao mami ne pusti yaya emo mi tebe In poŁ pacH u BS-u k tm zhvi pa poŁ kao foooŁ pŁidna pa oucHke sHteje sam ni k jo poznam predobr pa mau presŁabo mHm … kokrkoŁ ya kadi ne piye sHe mn … cHe vrjamsH yaya

Lej lej, če se potrudm, clo večino zastopm. Ful hudo b najbrž rekl zdej. Mal je treba pogruntat spremenene kombinacije črk, pol pa kej kr naglas prebrt, da skapiraš, kva nek to pomen.

p.s.
    ə bi moral biti znak za polglasnik (obrnjeni e), pa ga forum žal ne zna pokazati.

Agatka

New Member
    Polish -> Poland
    ooo super! hvala hvala hvala!! o slengu sem tudi dobila članek o slengu na stranu "Mladina.si" ;) mislim da zdaj lahko nekaj naredim za diskusijo ;)