strach przed ciszą

SYLVIU

Senior Member
Polish
Witam
czy w języku polskim istnieje określenie na 'strach przed ciszą' zawierające przyrostek 'fobia'?
Byłabym wdzięczna za wszelką pomoc
Miłego dnia :)

• Thomas1

Senior Member
    polszczyzna warszawska
    Jedyne co przychodzi mi do głowy to wyrażenie jakie można skonstruować: fobia przed ciszą.

.Jordi.

Senior Member
    polonès
    W języku angielskim to będzie sedatephobia, więc w polskim pewnie byłoby to sedatefobia.

.Jordi.

Senior Member
    polonès
    It's the first time I've seen this word, but I think sedatofobia might be an alternative too.

Też myślałem o sedatofobii, jednak ani sedatofobia, ani sedatefobia nie występują na polskich stronach w internecie.

SYLVIU

Senior Member
    Polish
    więc wygląda na to, że nic z tego. Mogę posłużyć się jedynie strachem bądź fobią przed ciszą.. no trudno:) dziękuję bardzo

Też myślałem o sedatofobii, jednak ani sedatofobia, ani sedatefobia nie występują na polskich stronach w internecie.

Wiem, wiem, też je sprawdziłem. :) Jednak nadal uważam, że sedatofobia jakoś lepiej brzmi, i pewnie jest to spowodowane tym, że większość słów występujących w zroście kończącym się na -fobia kończy się na "o" (arachnofobia, homofobia, hemofobia etc.).

Thomas1

Senior Member
    polszczyzna warszawska
    Też myślałem o czymś podobnym, ale nie byłem do końca przekonany, czy jest to faktycznie "pełnoopierzone" słowo w angielskim (patrz: sedatephobia). Nie znalazłem żadnego wiarygodnego źródła, które by to potwierdzało. Poza tym sądząc po częściach składowych, sodziewałem sie również nieco innego znaczenia.

Znalazłem natomiast źródło we francuskim, jednakże według niego sédatophobie jest to coś trochę innego niż w angielskim: strach przed sedativami, co jest nieco bliższe znaczeniu, o którym myślałem.

Wydaje mi się, że jest to dość nowe zjawisko, bo i ten efekt środków uspokajających nie był brany pod uwagę/nie unaoczniał się.

BezierCurve

Senior Member
    Skoro jest nawet paraskewidekatriafobia, to nie widzę problemu, żeby niniejszym oswoić i lęk przed ciszą - sedatefobię. Ktoś musi być w końcu tym pierwszym, kto przeflancuje to do języka polskiego. Jordi? ;)