Stulecie i wiek

jazyk

Senior Member
Brazílie, portugalština
Dzień dobry,

Czy widziecie jakąś ważną różnicę między stuleciem i wiekiem w znaczeniu 100 lat?

Dziękuję za Wasze odpowiedzi.

• BezierCurve

Senior Member
    Dzien dobry, Jazyk.

Jezeli wziac pod uwage jedynie to znaczenie, o ktorym mowisz (pomijajac inne, np. "stulecie" = "setna rocznica" lub "wiek" = odp. ang. "age"), to nie widze roznicy - oba slowa uzywane sa wymiennie, jak np. przy okreslaniu okresow historycznych.

.Jordi.

Senior Member
    polonès
    Dzień dobry, Jazyk i BezierCurve.

Zgadzam się z moim przedmówcą, że w tym znaczeniu są one wymienne. Jednak wydaje mi się, że w większości podręczników do historii (i rozmawiając w ogóle o historii, wydarzeniach, epokach historycznych) preferuje się jednak wiek — dużo częściej można spotkać np. „w XVII wieku” niż „w XVII stuleciu”.

Dzień dobry, Jazyk i BezierCurve.

Zgadzam się z moim przedmówcą, że w tym znaczeniu są one wymienne. Jednak wydaje mi się, że w większości podręczników do historii (i rozmawiając w ogóle o historii, wydarzeniach, epokach historycznych) preferuje się jednak wiek — dużo częściej można spotkać np. „w XVII wieku” niż „w XVII stuleciu”.

Zgadzam się; miałem właśnie o tym napisać. :)

mekinking

Member
    Polish
    zgadzam się, ale po zastanowieniu do głowy przyszło mi coś takiego: XV wiek kojarzy mi się bardziej naukowo, a z kolei stulecie jakoś literacko, możliwe że to zupełnie subiektywne odczucie...
    i jeszcze mam wrażenie, że jeśli coś pochodzi z roku 1450 to pochodzi z XV wieku, ale już sprzed 5 stuleci, sprzed 2 stuleci itp
    ale to są raczej detale :)