Thailand was great

hash

Member
English
Can someone help with this translation. Sorry to be a pain. Thanks.

Sadze ze po wczasach jestes wypoczety.

Bardzo prosze zadzwon jak juz sie spotkacie. Pozdrawiam

• Edgardg

Senior Member
    Polish, Poland
    Can someone help with this translation. Sorry to be a pain. Thanks.

Sadze ze po wczasach jestes wypoczety.

Bardzo prosze zadzwon jak juz sie spotkacie. Pozdrawiam

Hi Hash, no problem

"I think that the holidays were relaxing.
    Please, call (me) as soon as you've met. Best"

hash

Member
    English
    Hi can someone please help me translate a polish message in reply to the above.

Im glad you feel more relaxed. I should give you my special massages, you will feel in heaven. Only joking you would probably cry in pain.
    I will definately make sure Kamila phones you once I meet her.goodbye.

Thankyou

Edgardg

Senior Member
    Polish, Poland
    Hi Hash, no problem

"I think that the holidays were relaxing for you.
    Please, call (me) as soon as you've met. Best"
    Hash, I made a slight correction to the first sentence. The person who wrote the message hopes/thinks that the holidays were good for you.

hash

Member
    English
    Oh okay, yeah just come back from holiday actually.

Can this be translated instead then please into polish:

Hi, Thailand was great, its a different world out there, seen some beutifull beaches, my friend got attacked by a baby elephant.went jetsking, parasailing, snorkelling. Its good to get away from the daily stresses but back to reality and back at work know.
    I will definately make sure Kamila phones you once I meet her.Goodbye.

Thomas1

Senior Member
    polszczyzna warszawska
    Oh okay, yeah just come back from holiday actually.

Can this be translated instead then please into polish:

Hi, Thailand was great, its a different world out there, seen some beutifull beaches, my friend got attacked by a baby elephant.went jetsking, parasailing, snorkelling. Its good to get away from the daily stresses but back to reality and back at work know.
    I will definately make sure Kamila phones you once I meet her.Goodbye.
    Hello Hash,

Cześć, w Tajlandii było super, to jest całkiem inny świat, widziałem piękne plaże, mojego kolegę (or moją koleżankę--if it's a female) zaatakował mały słonik. Pływałem na nartach wodnych, latałem na lotni przyczepionej do motorówki, nurkowałem. Dobrze jest oderwać się od stresów dnia codziennego, ale teraz czeka mnie powrót do rzeczywistości i do pracy.
    Upewnię się, że Kamila zadzwoni do Ciebie jak tylko ją spotkam.

Tom

PS: Judging from the threads you submit on this forum I think it's high time you stated trying to write your messages in Polish--it's not that difficult, believe me. :)

Marijka

Member
    Polish/Poland
    Hello Hash,

Cześć, w Tajlandii było super, to jest całkiem inny świat, widziałem piękne plaże, mojego kolegę (or moją koleżankę--if it's a female) zaatakował mały słonik. Pływałem na nartach wodnych, latałem na lotni przyczepionej do motorówki, nurkowałem. Dobrze jest oderwać się od stresów dnia codziennego, ale teraz czeka mnie powrót do rzeczywistości i do pracy.
    Upewnię się, że Kamila zadzwoni do Ciebie jak tylko ją spotkam.

< Previous | Next >