Ukrainian: I Відміна

paulinawl

Member
Poland, polish
Чи хтось може сказати мені чому слово "стежка" в орудному відмінку має закінчення -ою ,якщо належить до мішаної групи (мабуть що не належить :p) а відповідно до українського правопису: "В орудному відмінку однини іменники першої відміни твердої групи мають закінчення -ою, м'якої та мішаної групи -ею".

І ще одне питання: у родовому відмінку буде "стежки" чи "стежкі" ?

Дякую
 
 • Marijka

  Member
  Polish/Poland
  Widzę, że jesteś z Polski, więc napisze po polsku (mam mały problem z cyrylicą na moim nowym komputerze :)). Słowo "стежка" należy do I deklinacji, ale grupy twardej. W grupie mieszanej są rzeczowniki, których temat kończy się na "szypljaczyj" (jak to jest po polsku?;)) czyli ш ч ж щ ( np. грушa ) W słowie стежка temat kończy się na к, więc "стежка" będzie sie odmieniac wg I deklinacji gr. twardej:

  Н. стежка
  P. стежки
  Д. стежцi
  З. стежку
  Op. стежкою
  Mc. стежцi
  K. стежко

  Forma "стежкі" nie mogłaby istnieć, bo "i" tak czy inaczej zmiękczyłoby к: кі -> цi ("któraś tam" palatalizacja w staro-cerkiewno-słowiańskim:))
   

  paulinawl

  Member
  Poland, polish
  Marijka dzięki, juz co prawda zdążyłam sie zorientować jak powinno być poprawnie, głupi błąd :p
  "Szypljaczyj" = szeleszczący

  Uczysz się/innych/znasz ukraiński? :D

  pozdrawiam!
   

  Marijka

  Member
  Polish/Poland
  Nie ma za co! :) Wcale nie taki głupi, wielu osobom myli się odmiana rzeczowników z twardej grupy zakończonych na -жка, -шка, -чка , ze względu na te "szeleszczące", które faktycznie bardzo rzucają się w oczy ;)

  Uczę się...czasem innych /początkujących głównie/ :) ale do biegłości językowej mi daleko :D

  pozdrawiam
  m.
   
  Top