výdaje z/za/na

< Previous | Next >

Jagorr

Senior Member
Russian, Belarusian
Uměli byste shrnout rozdíly v úzu předložek se slovem výdaje ? Pokud samozřejmě jsou zřejmé.:)
Několik příkladů z googlu:

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy ...
Paušální výdaje procentem z příjmů jsou nejjednodušší a často i nejvýhodnější způsob, jak v daňovém přiznání uplatnit výdaje z podnikání ...
Pokud jde o cestu do Prahy a zpět, má zaměstnanec při cestě do České republiky nárok na jízdní výdaje a výdaje za ubytování, o nichž rozhoduje.

Last edited:
  • Enquiring Mind

Senior Member
    English - the Queen's
    1. Výdaje na výzkum a vývoj - money spent on research and development, (money spent for the purpose of research and development)
    Výdaje na obranu, na zdravotní péči, na léky, na IT, na platy, na úroky z dluhů, atd.

2. Výdaje z podnikání ... business expenses/costs, operating expenses/costs. Money that you spend in order to carry out the business. (Costs arising out of the process of operating the business)
    Výdaje z provozní činnosti, z finančních operací, z nájmu, atd.

3. Výdaje za ubytování - accommodation expenses, money that you pay in exchange for / in return for accommodation,
    Výdaje za pohonné hmoty, za parkovné, za bydlení, za služby, atd.

Last edited:

Jagorr

Senior Member
    Russian, Belarusian
    Děkuji za reakci!

Zdálo by se někomu něco z dalších příkladů jako zvláštní?

výdaje za/na zaměstnance/jídlo/zbrojení - obě předložky jsou v úzu
    výdaje na/z podnikání - také

Cautus

Member
    Czech
    výdaje za/na zaměstnance/jídlo/zbrojení - obě předložky jsou v úzu
    výdaje na/z podnikání - také
    Dle citu bych se to pokusil shrnout takto:
    na - platby prováděné, abych získal něco, co ještě nemám, respektive opakované výdaje - Výdaje na zaměstnance. Výdaje na jídlo. Výdaje na zbrojení. Výdaje na podnikání.
    za - platby již provedené, peníze již nemám, směnil jsem je za něco jiného - Výdaje za zaměstnance. Výdaje za jídlo. Výdaje za zbrojení. Výdaje z podnikání.

Ale jemnou odlišnost vnímám při použití výdaje z podnikání, a to takto:
    Výdaje na podnikání - výdaje, aby bylo možné podnikat - Koupil jsem si auto, abych mohl rozvážet pizzu.
    Výdaje z podnikání - zde chápu jako náklady podniku, které je nutné uskutečnit, aby bylo možné udržet podnik v provozu, náklady nutné na udržení činnosti. - Koupil jsem do auta benzín, jinak bych nemohl pizzu rozvážet.

V hovorovém jazyce se s termínem výdaje nesetkáte. Používáme zaplatit a vždy s předložkou za nebo bez ní.

Zaplatil jsem benzín, abych mohl jezdit. - Oznamovací věta.
    Zaplatil jsem za benzín, abych mohl jezdit. - Oznamovací věta s důrazem, že jsem zaplatil benzín.
    Zaplatil jsem za ten benzín, abych mohl jezdit. - Oznamovací věta se silnějším důrazem, že jsem zaplatil benzín.
    Zaplatil jsem za ten zpropadenej benzín, abych mohl jezdit. - Oznamovací věta s velmi silným důrazem, že jsem zaplatil benzín.

Tímto způsobem lze chápat v hovorové řeči předložku za, i když se jistě všichni neshodneme, protože hovorový jazyk se liší město od města.

< Previous | Next >