Tehát térjünk vissza az eredeti kérdéshez:
... Engem az érdekelne, miért nem lehet a vidék szó szláv eredetű? Persze mivel szlovák etimilógiai szótár nem létezik, nem tudhatjuk meg, hogy a szlovák vidiek szó honnan eredhet.
Megpróbálom öt pontban megválaszolni a kérdésedet az etimológiai szótárak által közölt információk alapján. A válaszom csupán
illusztratív jellegű, semmiképpen sem kimerítő, se nem mérvadó.
1) A magyar
vidék szóval kapcsolaban vannak bőven nyelvemlékek kb. 1372-től, ami arra utal, hogy ez a szó a magyarban elterjedt volt a múlban is. Ez önmagában nem mond semmit a szó eredetéről, de kizárja azt, hogy 1372 utáni jövevényszóról vagy szóalkotásról lenne szó.
2) Ami a szláv nyelveket illeti, tudtommal csak a szlovákban létezik a
vidék szó hangtani megfelelője. Önmagában ez sem bizonyítja a szó eredetét, de csökkenti a valószínűségét annak, hogy a szó (köz)szláv eredetű lenne.
3) Ha
* semmilyen szláv nyelvemlékben (se 1372 előtt se azután a "modern" korig) nem szerepel a
vidék-nek megfelelő szó, ellenben más szavak voltak használatosak ezzel a jelentéssel, akkor ez jelentősen növeli annak valószínűségét, hogy a
vidék szó nem szláv eredetű. De még ez se zárja ki a szó szlovák eredetét.
(A szlovákban a
vidiek szóra nyilván vannak "írott bizonyítékok", de ebben az esetben ezek irrelevánsak a szó eredetének maghatározása szempontjából, tekintettel a Szlovák irásbeliség nem régi múltjára)
* Azért "Ha ...", mert nem jártam utána, tehát feltételezés.
4) A
vidék szó a magyarban alaktanilag (nagy valószínúséggel) felbontható a
vid- (szótő) és
-[é]k (képző) alkotóelemekre (számtalan példa létezik
-ék képzővel alkotott szavakra). Ugyanakkor a
vid- tő eredetére nincs elfogadható magyarázat finnugor alapon. Ezek a megállapítások növelik annak a valószínűségét, hogy a
vidék szó "régi" magyar szóképzés eredménye, viszont csökkentik a finnugor származás valószínűségét.
5) A szlovák
vidiek szó további elemzése, valamint más szláv/szlovák szavakkal való egyeztetése nehézségekbe ütközik. Ez csökkenti a szó szlovák eredetének (~szlovák szóképzés eredményének) a valószínűségét.
A "végeredmény":
... a vidék szó ismeretlen eredetű ... finnugor és szláv származtatása nem fogadható el ...
Ebből az is következik, hogy a Szlovák
vidiek valószínúleg a magyar
vidék átvétele.
Egy általános jellegű megjegyzés: minden tudományos megfogalmazás/tétel esetében mindig "csak" valószínűségről beszélhetünk, sohasem eleve megcáfolhatatlan tényről vagy "abszolut igazságról". Ez igaz az olyan exakt tudományokra is, mint a fizika. (Itt megállok, hogy ne legyek OT ...)