vrátil jsem se z nemocnice / z výletu

< Previous | Next >

amphona

Member
Czech
Omlouvám se za občasné zmatky a prosím o pomoc.

Mám problém s těmito větami:

(Právě) jsem se vrátila z nemocnice: I have been in - to hospital.

(Právě) jsem se vrátila z výletu: I have been on - to a trip.

Díky.

• Enquiring Mind

Senior Member
    English - the Queen's
    Chybí kontext.
    (Právě) jsem se vrátila z nemocnice. (Byla jsem tam během dneška na návštěvě, ambulantně na nějakou kontrolu nebo odběry, atd.)
    "I have just got back / come back / returned / got home / come home from the hospital". Anebo "I have just been to the hospital".
    (Go to the hospital, come back from the hospital - zajít si tam, a vrátit se.)

"Právě jsem se vrátila z nemocnice, kde mi byl dán umělý kyčelní kloub, mám proto pár dotazů, pokud je zde někdo, kdo by byl schopen mi odpovědět." (source: forum.airways.cz)
    "I have just come out of hospital"* anebo "I have just been in hospital"*. (ležela jsem tam asi pár týdnů)
    Go into hospital*, be/stay in hospital* (for some time); come out of hospital* (zůstat tam ležet, a pak být propuštěn)
    *in nebo out of hospital (bez členu "the") je britský úzus. In the nebo out of the hospital (s členem "the") je americký úzus. (Oni se anglicky teprve učí :p.)

(Právě) jsem se vrátila z výletu.
    I have just got back / come back / returned / got home / come home from a trip/outing/excursion (to Český Krumlov, etc). (Pravě ted' jsem se vrátila. Můj návrat je "čerstvý".)

I have just been on an outing/trip/excursion (to ...) = I recently went on an outing/trip/excursion (to ...) (Byla jsem zcela nedávno na vyletě)

"Pokud mluvíte o tom, že jste někdy někde byli, použijte předložku to
    • Have you ever been to the Czech Republic? – Už jsi někdy byl v České republice?
    • I have been to the Czech Republic twice. – V České republice jsem byl dvakrát.
    Pokud mluvíte o tom, jak dlouho už někde jste, použijte předložku in
    • How long have you been in England? – Jak dlouho už jsi v Anglii?
    • I have been in England for twenty years now. – Už jsem v Anglii dvacet let." (source: velka-britanie.co.uk)
    And see this page (source: helpforenglish.cz) where there is further info on in v. to + present perfect tense.

Last edited:
    < Previous | Next >